Trwa 10. edycja akcji „Paczka Dla Seniora”

Fundacja Dobrych Inicjatyw, we współpracy z partnerami biznesowymi, Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, już po raz 10. podjęła działania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu ekonomicznemu oraz samotności osób starszych. W ramach jubileuszowej edycji akcji Paczka dla Seniora wolontariusze Fundacji wręczą 865 paczek pomocowych o łącznej oszacowanej wartości przeszło 200 000 zł najbardziej potrzebującym seniorom.

Paczka dla Seniora to inicjatywa, której głównym celem jest dostarczanie paczek, skrojonych pod potrzeby osób starszych wskazanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Każda paczka ma wartość ok 250 zł, a w ich skład wchodzą artykuły spożywcze, kosmetyki oraz chemia gospodarcza – wszystko, co niezbędne w codziennym życiu. Inicjatywa Fundacji to jednak nie tylko wsparcie materialne, ale również wyraz solidarności społecznej, empatii i troski o najbardziej potrzebujących.

Dziś, po latach zaangażowania, Paczka dla Seniora staje się jedną z najbardziej wartościowych inicjatyw pomocowych dla osób starszych. Z roku na rok rośnie nie tylko liczba paczek, ale także zaangażowanych podmiotów oraz osób. Włączenie się setek osób wolontariackich potwierdza siłę społeczności i potrzebę troski o drugiego człowieka – twierdzi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Warto podkreślić, że w 2022 roku akcja Paczka dla Seniora została uhonorowana Nagrodą Mieszkańców m.st. Warszawa w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR. Dodatkową wartością akcji jest też to, że została ona wymyślona przez podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw – dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej, czyli tzw. „domu dziecka”.

Historia Paczki dla Seniora rozpoczęła się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Kisielanach w trakcie warsztatów z edukacji finansowej i zarządzania projektami, realizowanych w ramach programu naszej Fundacji „Junior Project Manager – it’s me!”. Zadaniem przed jakim stanęli wychowankowie było stworzenie projektu społecznego. Nie spodziewali się jednak wtedy, że otrzymają budżet operacyjny w kwocie 500 zł na realizację swojego pomysłu. Za te pieniądze dzieci wydrukowały plakaty, ogłosiły zbiórki wśród lokalnej społeczności, a następnie przygotowały pierwsze paczki, z którymi wraz z wychowawcami udały się do najbardziej potrzebujących seniorów w swojej okolicy. Obecnie w akcji biorą udział dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 11 miastach, gdzie przekazują dary ubogim i często samotnym seniorom. To unikatowe działanie, które stawia dzieci i młodzież z pieczy na pozycji autorów sytuacji społecznej. Dzięki temu uczą się odpowiedzialności i uwrażliwiają na potrzeby innych ludzi – mówi Bartłomiej Jojczyk.

Paczka dla Seniora_FDI (1)Współpraca międzysektorowa

W ramach akcji Fundacja Dobrych Inicjatyw łączy przedstawicieli trzech sektorów. W 10. edycję Paczki dla Seniora zaangażowały się dzieci i kadra z 21 placówek opiekuńczo-wychowawczych w różnych regionach polski, pracownicy 17 instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych, a także 130 wolontariuszek i wolontariuszy z 18 firm, którzy poświęcili łącznie 492 godziny wolontariatu na pakowanie i dystrybucję paczek.

Paczki od Fundacji Dobrych Inicjatyw to realne wsparcie w domowym budżecie seniorów. Nie powstałyby one bez zaangażowania firm, które przekazały dary rzeczowe, tj.: Henkel, LOTTE Wedel, Colgate-Palmolive, McCormick Polska, Dr Irena Eris, Bielenda, Animex, Accor Hotels (Ibis, Sofitel, Mercure, Novotel), Okruszek, Jacobs, jak też bez wsparcia finansowego i zaangażowania wolontariuszy firm: Alcon, Danske Bank, Linklaters, Fundacja BNP Paribas, Lenovo Polska, MoneyGram, Nationale-Nederlanden, POL-HUN. Istotne wsparcie okazała również firma DSV, która bezpłatnie przetransportowała paczki do kilkunastu miast w Polsce.

Fundacja Dobrych Inicjatyw zamierza stale rozwijać projekt, aby docierać z pomocą do jak największej liczby potrzebujących osób. W tym celu Fundacja uruchomiła zbiórki finansowe, poprzez które można dofinansować zakup produktów i środków na potrzeby akcji. Wpłat można dokonać poprzez: