Zbigniew Roth – Nie szuka pereł – nie marzy o złocie

Miło nam donieść o wyjątkowym wyróżnieniu Pana Zbigniewa Rotha, nadając mu w dniu 29 czerwca 2021 roku, z ramienia władz Uniwersyteckich Maroko i Meksyku, najwyższy możliwy tytuł naukowy Doktor Honoris Causa. W uzasadnieniu czytamy: „Twoje działania na rzecz ludzkości napełniają nas dumą, zapraszamy do dalszego budowania lepszego człowieczeństwa dla wszystkich w miłości i komunikacji, poprzez sztukę, edukację i kulturę. Witamy w naszej Międzynarodowej Wspólnocie”.

Zbigniew Roth, to osoba niezwykle aktywna, nie tylko na lokalnym poznańskim podwórku, ale człowiek znany daleko poza granicami kraju. Jego pasją są muzyka i poezja, z którą kroczy przez swoje życie, prezentując i doskonaląc stale swój warsztat autorski od 64 lat. Jest człowiekiem wielu talentów, co jest zauważane wszędzie, gdzie dociera ze swoją twórczością, do której tylko też się nie ogranicza. Jest członkiem wielu Stowarzyszeń w kraju i za granicą w tym również takich, gdzie otrzymał status Członka Honorowego, np. w dwóch Kołach Literackich w Chicago USA oraz w Polskim Towarzystwie PTAAAK w Poznaniu Polska. Jest również pomysłodawcą i animatorem Kultury a do jego autorskich dokonań, należy Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów, Autorów 60+ o Srebrny Laur Pegaza, którego jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym, autorem Hymnu tego Festiwalu, współorganizatorem Zjazdu Zbigniewów w Lublinie, i jest autorem Hymnu tego Zjazdu, pomysłodawcą Spotkań z Kulturą i Sztuką w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, dla którego to wydarzenia mającego już długą tradycję również skomponował Hymn. Jednak w swojej twórczości zawsze wykazuje empatię dla osób słabych, chorych, poranionych przez los. Jest działaczem społecznym, ojcem wielodzietnej rodziny aktualnie dziadkiem oczekującym na kolejnego wnuka. Ta ścieżka pro społeczna i prorodzinna, poprowadziła go do wspaniałej inicjatywy, jaką jest założenie przez niego  jesienią 2020 roku Stowarzyszenia Artystów i Autorów Świata SAPS, którego jest Prezydentem.

Efektem tego i wcześniejszych działań p. Zbigniewa stał się fakt, że na początku bieżącego roku 2021 otrzymał tytuł z trzech Światowych organizacji Międzynarodowego Ambasadora Pokoju ,takich jak Word Literary Forum for Pace and Human Rights, Bienvenue Cercle Universal des Ambassadeurs de la Paix Suisse /France oraz Światowego Instytutu Pokoju: World Institute For Pace, reprezentowany przez Prezydenta Lamina Kamiludeen Omotoyosi z Nigeri. Efektem tych nominacji stało się nadanie p. Zbigniewowi Roth tytułu Doktora Ambasadora. Międzyczasie p. dr. Amb. Zbigniew Roth , wydaje swojego pierwszego ebooka w języku angielskim we współpracy ze słynną poetką Indyjską prof. Jyotirmaya Thakur, wykładowcą Literatury w Londynie, zaproszony przez nią do wspólnego tomu poezji pt. „Poetry Beyond Broders” wydanym przez Wydawnictwo Angielskie Shopizen. W tym tomie poezji p. Zbigniew publikuje 50 swoich wierszy w języku angielskim, co w tym momencie rodzi pytanie dlaczego Pan Zbigniew Roth ma na swoim koncie wydanie kilku tomików swojej poezji w języku polskim przez Wydawnictwo DSP Chicago USA, a nie na Ojczystej ziemi choćby w swoim rodzinnym Poznaniu !!! Jego aktywność daleko poza granicami Polski promuje nasz kraj i ukochane autora miasto Poznań, to dlaczego Poznań nie promuje osoby tak docenianej w świecie Poznaniaka? Pewnie jest to odzwierciedleniem starego jak świat porzekadła: najciemniej pod latarnią. Co dziwniejsze w minionym 2020 roku, na Facebooku, na którym p. Zbigniew publikuje na bieżąco swoja twórczość, na początku Pandemii Covid -19, fani tego autora wystąpili do władz Województwa, m. Poznania i Ministerstwa Kultury z otwartym apelem o nagrodzenie i zauważenie dorobku artystycznego, pracy twórczej, społecznej i postawy obywatelskiej w/w. Przykre jest, że na razie brak jakiejkolwiek odpowiedzi.Roth

Roman Szymański