Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół – jednych z najbardziej istotnych stworzeń dla człowieka oraz środowiska. W Poznaniu po raz kolejny odbędą się z tej okazji liczne wydarzenia edukacyjne.

Wielki Dzień Pszczół

Obchody rozpoczną się 5 sierpnia w Palmiarni Poznańskiej oraz Ogrodzie Botanicznym. Odbędą się tam wystawy przybliżające bogaty świat pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających, odgrywających kluczową rolę w ekosystemach lądowych na Ziemi. Organizatorzy, poprzez wydarzenia, chcą pokazać piękno pszczół, przekazać kilka ciekawostek na ich temat oraz zachęcić do ochrony tej ważnej grupy ekologicznej zwierząt. Wystawy potrwają do końca miesiąca.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w grze terenowej „Z kwiatka na kwiatek”, przygotowanej przez Ogród Botaniczny. Trwać będzie od 6 do 8 sierpnia. Karty do gry dostępne będą już od 5 sierpnia w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym.

Na placu Wolności wystawione zostaną dwa spektakle edukacyjne dla dzieci. W niedzielę 7 sierpnia zaprezentowana zostanie „Pszczółka Maja” – historia o bohaterstwie, wewnętrznej sile i odwadze oraz różnorodności jaką niesie ze sobą świat. Natomiast w poniedziałek, 8 sierpnia odbędzie się spektakl „Co słychać w ulu?” – jest to bajka będąca odpowiedzią na często zadawane przez dzieci pytania: „co pszczoła robi w zimie? czy jest pracowita?”. W poniedziałek na polanie piknikowej w Ogrodzie Botanicznym odbędą się gry i zabawy dla dzieci oraz rodziców. Ponadto w siedzibie CIR przy ul. Ratajczaka 44 najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczestnicy wykonają papierową ozdobę doniczkową w kształcie pszczoły.

Świętowanie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół zakończy II „Bieg dla Pszczół”, który odbędzie się 8 sierpnia w Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu. Zgłaszać się można na stronie internetowej, a część opłaty wpisowej zostanie przekazana fundacji wspierającej pszczoły.

Wydarzenia organizowane są w ramach programu „Poznań dla pszczół”, który koordynuje Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Partnerami wydarzeń z okazji Wielkiego Dnia Pszczół są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Poznańskie Centrum Świadczeń – Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Estrada Poznańska, Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Szczegóły (pełen program wydarzeń):

Więcej informacji o inicjatywie  znaleźć można na stronie internetowej.