Prezydent będzie rozdawać flagi

flagi_3

Miasto Poznań włącza się w obchody obchodzonego w Polsce 2 maja Dnia Flagi Narodowej.

Odpowiadając na apel o nadanie szczególnej rangi świętom państwowym, Prezydent wystąpił z inicjatywą, która ma ułatwić mieszkańcom prezentowanie postaw patriotycznych. Miasto rozda poznaniakom 3000 flag narodowych. Intencją prezydenta jest, żeby flagi dotarły do mieszkańców jeszcze przed 2 maja. Dlatego rozdawane będą w poniedziałek, 28 kwietnia od godziny 13.00 w specjalnym namiocie ustawionym na płycie Starego Rynku naprzeciwko Ratusza.

***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzony jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.