POSUM – nowoczesne ogrzewanie i szersza oferta

Zakończyła się termomodernizacja budynku Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36, który od 2014 roku przechodził gruntowną modernizację. Budynek POSUM jest obecnie jedynym takim w Polsce, w którym wprowadzono system wykorzystujący trzy rodzaje odnawialnych źródeł energii. Zmodernizowany budynek to także bogatsza oferta dla potencjalnych pacjentów.

Projekt „WyIMG_9491konanie instalacji wymiany energii z odnawialnych źródeł geotermalnych, w ramach modernizacji instalacji wentylacji, dla POSUM w Poznaniu” rozpoczął się dwa lata temu.

Po zmianie kierownictwa ośrodka, w trakcie wizji lokalnej okazało się, że budynek nie spełnia już żadnych wymogów technicznych ani sanitarnych.

Ponieważ wymagania dotyczące funkcjonowania podmiotów leczniczych zdecydowanie się zaostrzają,  musieliśmy podjąć działania, których celem będzie spełnienie tych ostrych kryteriów – mówi lek. med. Piotr Nycz, dyrektor POSUM. – Mieliśmy wstępne projekty termomodernizacji. Wspólnie z panem inżynierem Witoldem Frelichem, kierownikiem działu techniczno-administracyjnego usiedliśmy do projektów w celu ich poszerzenia - dodaje.

Projekty termomodernizacyjne przekształcone zostały w projekt kompleksowego systemu zarządzania energią, rozszerzające klasyczną termomodernizację.  Najpierw wymieniano okna, potem przystąpiono do kolejnych prac modernizacyjnych m.in. wentyalcji, której działanie polega na tym, że na potrzeby przygotowania powietrza wentylującego budynek dostarczane jest ciepło (zimą) i chłód (latem). Ciepło i zimne powietrze pochodzą z ekologicznego, odnawialnego źródła geotermalnego – dolnego wymiennika ciepła.

To instalacja, która odbiera energię cieplną z gruntu i dostarcza ją do systemu wentylacji. Temperatura w gruncie wynosi zimą ok. 8 st., natomiast latem podnosi się do 12 st. - wyjaśnia Piotr Nycz.

W pobliżu budynku POSUM wykonano 61 odwiertów o głębokości 100 m każdy, przez które przepływa czynnik i odbiera ciepło lub chłód w zależności od pory roku. Kolejną inwestycją, która przyniesie wymierne oszczędności jest zainstalowana na dachu budynku POSUM instalacja solarna – hybrydowa, której zadaniem jest produkcja prądu na potrzeby budynku. To rozwiązanie finalnie ma znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Zakładamy, że zainstalowany system wentylacji spowoduje oszczędności na poziomie 2/3 w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań wentylacyjnych – mówi Piotr Nycz. – Jedna trzecia oszczędności energii ma być uzyskana poprzez zastosowanie instalacji geotermalnej, a następną taką część oszczędności ma przynieść zastosowanie skomputeryzowanego, bardzo wydajnego systemu rekuperacji.

Efekty zrealizowanego projektu będzie można ocenić już za rok.

To, co najważniejsze dla pacjentów – w POSUM działają nowe, ciche windy, remont przeszły toalety, zmodernizowano działanie recepcji, odnowiono pomieszczenia. W  budynku działa także bistro Patio prowadzone przez Caritas. Nowością są także sklep ze sprzętem medycznym, apteka czynna 24 h, salon optyczny i z aparatami słuchowymi, a także poszerzona oferta medyczna.

 

Fot. i oprac. Beata Klimczak