W październikowym programie Biblioteki Raczyńskich m.in. warsztaty kaligrafii, spotkania autorskie. Rusza nowy cykl spotkań z fotografkami i fotografami, będzie też sporo okazji do zwiedzania zabytkowych wnętrz biblioteki.
Wybrane wydarzenia:
1 października, godz. 16.00 – Noc Bibliotek: Rodzinne zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich pl. Wolności 19
W programie m.in. opowieść o hrabim Edwardzie Raczyńskim, dzięki któremu istnieje biblioteka, a także gra planszowa z cytatami z Mickiewicza i niespodzianki. Zbiórka w holu. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl. Informacje o innych atrakcjach Nocy Bibliotek w filiach na stronie www.bracz.edu.pl.
3 października, godz. 18.00 – Spotkanie z Niną Majewską-Brown
- Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 , sala 1
Spotkanie wokół książki „Ocalona z Auschwitz. Pójdę za tobą na koniec świata”. Najnowsza powieść Niny Majewskiej-Brown to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia o odwadze, wyborach i miłości. Książka powstała we współpracy z Archiwum Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. O pracy nad powieścią z Autorką porozmawia Magda Sobczak.
4 października, godz. 16.30-19.30 – Warsztaty kaligrafii cz.1
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki sala 5
Czy pisanie może być sztuką? Jeżeli chcesz się przekonać, że każda litera może być piękna, choć wymaga to sporo cierpliwości i wysiłku, weź udział w warsztatach z kaligrafii i iluminacji. W cyklu trzech spotkań (kolejne 8 listopada i 6 grudnia) będzie można poznać podstawy pisma średniowiecznego – uncjały, a także sztuki iluminacji – czyli zdobienia ksiąg. Zajęcia skierowane są do osób dorosłych, także do tych, które nigdy wcześniej nie miały styczności z kaligrafią. Zajęcia potrwają trzy godziny. Obowiązują zapisy: filia39@bracz.edu.pl;
6 października, godz. 18.00 – Spotkanie z Katarzyna Miller
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 , sala 1
Jak żyć i nie zwariować? Biblioteka zaprasza na inspirujące spotkanie z Katarzyną Miller, psycholożką, psychoterapeutką, autorką wielu poradników, felietonów i wierszy. Rozmowę prowadzi Joanna Divina.
8 października, godz. 11.00 – Zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
Biblioteka Raczyńskich, najstarsza do dziś istniejąca biblioteka publiczna w Polsce, zaprasza do odwiedzenia swoich wnętrz. Po modernizacji historycznego gmachu do Biblioteki wróciły książki, a pierwsze piętro zajęła Filia Sztuki. Zbiórka w holu. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl
10 października, godz. 18.00 – Spotkanie z Marcinem Libickim
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie wokół książki „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”. Marcin Libicki w swojej najnowszej książce przedstawia spojrzenie na historię wczesnego chrześcijaństwa przez pryzmat jego relacji ze sztuką. Analizuje też relacje między Kościołem pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój od pierwszych zabytków chrześcijańskich do wspaniałych budowli sakralnych Rawenny i Konstantynopola.
11 października, 18.00 – Dni Kultury Czeskiej: Zmagania z przekładem i koncert muzyki z Moraw
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Jak zwykle w październiku Biblioteka zaprasza na spotkanie z kulturą naszych południowych sąsiadów. W programie wykład dra Romana Madeckiego z Instytutu Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który będzie dotyczyć zmagań tłumaczy z przekładem na czeski tuwimowskiej „Lokomotywy”. Dopełnieniem wieczoru będzie koncert pieśni ludowych z Moraw i morawskiej Słowacji w wykonaniu Terezy Škrhákovej.
15 października, godz. 11.00 – Dni Kultury Czeskiej: Śladem Braci Czeskich w Poznaniu
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
Spotkanie z zabytkami piśmiennictwa: aktami i biblioteką Braci Czeskich, które kilka lat temu znalazły się na Światowej Liście UNESCO „Pamięć Świata”, w trzech miejscach Poznania – Bibliotece Raczyńskich, Bibliotece Kórnickiej i Archiwum Państwowym. Biblioteka Raczyńskich pokaże jedyny na świecie zachowany kompletny egzemplarz kancjonału braci czeskich wydany w Pradze w 1541 roku „Piesnĕ Chwal Božskych”, a Biblioteka Kórnicka m.in. „Chronica Hungarorum” Janosa de Thuroczy, czyli najstarszy czeski druk w swoich zbiorach(Brno 1488). Zbiórka w holu Biblioteki Raczyńskich.
19 października, godz. 11.00 – Oprowadzenie dla seniorów
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
Biblioteka zaprasza seniorów do zwiedzania Biblioteki oraz poznania historii i współczesności najstarszej do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce. Zbiórka w holu Biblioteki Raczyńskich. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl, tel. 61 885 89 55 ( w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku).
20 października, godz. 18.00 – Sztuk-mistrze: Spotkanie z witrażystą Sławomirem Oleszczukiem
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki, sala 5
W ramach cyklu odbywają się spotkania z badaczami, artystami i teoretykami sztuki. Sławomir Oleszczuk opowie o pracy witrażysty oraz konserwacji zabytkowych witraży w Rogalinie.
26 października, godz. 11.00 – Oprowadzenie dla seniorów
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
Biblioteka zaprasza seniorów do zwiedzania Biblioteki oraz poznania historii i współczesności najstarszej do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce. Zbiórka w holu Biblioteki Raczyńskich. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl, tel. 61 885 89 55 ( w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku).
26 października, godz. 18.00 – Strony fotografii: Spotkanie z Martą Normington
- miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki, sala 5
W październiku Biblioteka Raczyńskich rozpoczyna współpracę z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W wyremontowanej Filii Sztuki przy placu Wolności 19, odbędzie się cykl spotkań wokół książek i albumów fotograficznych, do którego zapraszane będą osoby zajmujące się fotografią i pokrewnymi sztukami wizualnymi. Gościem spotkania otwierającego cykl będzie artystka Marta Normington.
29 października, godz. 12.30 – Plotki, ploteczki. XIX-wieczna kronika towarzyska
- miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Pisarze, malarze, aktorzy, filantropi… a wśród nich Sienkiewicz! O kim mówiono? Kogo słuchano? Organizatorzy oprowadzania zaprezentują barwny świat XIX-wiecznych salonów. Obowiązują zapisy: tel. 61 852 89 71, rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook
Komentarze