Naprawdę młodzi, czyli chór Young@Heart

Nigdy nie jest za późno, by oddać się swoim pasjom i realizować marzenia. Przynajmniej te artystyczne! Bob Cilman i Judith Sharpe zorganizowali w domu seniora w Northampton (Massachusetts), tzw.Walter Salvo House, w roku 1982, grupę śpiewu chóralnego. Już w 1982 roku śpiewacy-amatorzy wystąpili jako chór z programem Stompin’ at the Salvo. W latach 80. i 90. rozwijali swoją działalność, współpracując z innymi zespołami jak Boola Boola Bimini Bop czy z grupą specjalizującą się w tańcach latynoamerykańskich  Latino-Break-Dance-Gruppe. W 1997 roku wystąpili na festiwalu w Rotterdamie, a potem na kolejnych turnee w Europie, Australii i Kanadzie w latach 1997-2004, także 2009 i 2011.

young_at_heart_poster_700w O zespole Young@Heart i muzykach, którzy swoją przygodę ze sceną rozpoczęli po… 80-tce (średnia wieku w zespole to 85 lat) nakręcono też pełnometrażowy film dokumentalny. Dzięki żywiołowości przywodzą na myśl Buena Vista Social Club. Śpiewają repertuar rockowy, takie utwory jak m. in. Nirvany, Radiohead, Coldplay, Led Zeppelin czy Jimmy’ego Hendrixa. Na swoich koncertach, Young@Heart, porywają nimi wielopokoleniową publiczność. 

Reżyserem tego ciepłego i niezwykłego filmu jest Stephan Walker. Jego bohaterowie spodobali się w Ameryce i Europie Zachodniej. Film został przychylnie przyjęty na festiwalach filmowych w Los Angeles i Sundance, a publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego uznała go za najlepszy film roku 2008 w kategorii „dokument”. Ten właśnie film teraz przypominają stacje telewizyjne, takie jak PolsatFilm (na zdjęciu okładka filmu). 

Przydatne linki: