Marzenia o harcerstwie – we wspomnieniach po latach

Udział w Zlocie Seniorów Hufca ZHP w Kaliszu, który zorganizował Krąg Seniorów i Starszyzny Harcerskiej ‘Żurawie’ wraz z Komendą Hufca, stał się okazją do wspomnień dla niejednego druha w Kaliszu. Podczas piątkowego spotkania (26 września) w stanicy ‘Grodzisko’ w Szałem był uroczysty apel, ognisko, harcerska gawęda, jak również czas na pokoleniowe rozmowy. Z nami wspomnieniami dzieli się podharcmistrz Anna Zdrowicka.

Harcerstwo podobało mi się odkąd sięgam pamięcią, zazdrościłam tym wszystkim młodym ludziom w mundurach… Ale zawsze były jakieś inne sprawy i harcerką ostatecznie nie zostałam – wspomina Anna Zdrowicka. Z harcerstwem na poważnie zetknęłam się, gdy trafiłam po Liceum Pedagogicznym do pracy w Szkole Podstawowej nr 15 w Kaliszu, był to 68 rok. Decyzją kierownika placówki młoda nauczycielka została opiekunem 15. Szczepu im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Nie można było wtedy odmówić. Powiedziałam, że nigdy nie byłam w harcerstwie, nie mam pojęcia na temat tej pracy – opowiada druhna podharcmistrz. Usłyszałam, że mam się udać do komendanta Hufca. Druh harcmistrz T. Berczyński stwierdził, że harcerstwo zainwestuje w młodą opiekunkę szczepu i wysłał A. Zdrowicką na szkolenie do Centralnej Szkoły Instruktorów ZHP w Warszawie. Stamtąd wróciła ona już ze stopniem drużynowego. Nie wiem, jak udało mi się wtedy to wszystko godzić – mówi Anna Zdrowicka. Pracowałam w SP nr 15 – uczyłam, jednocześnie studiowałam w Poznaniu. W międzyczasie biegałam na zbiórki – byłam opiekunem drużyn harcerskich dziewcząt i chłopców oraz zuchowych.

Szczep w ciągu 4 lat stał się wzorcowym w Kaliszu. Został całkowicie umundurowany, miał jako jeden z pierwszych Koło Przyjaciół Harcerstwa, wspomagające jego działalność. Współpracował z miejscowym Kołem ZBoWiD, które pomogło zorganizować przyrzeczenie harcerskie na Cmentarzu Poległych Żołnierzy w Bitwie nad Bzurą w Łęczycy (1970). Druhna Anna zwraca uwagę, że to nie tylko jej zasługa, to praca całego zespołu tak młodych ludzi zaangażowanych bezpośrednio w działalność harcerską – tu należy podkreślić zasługi ówczesnej już komendantki hm Jadwigi Kaźmierczak, jak i wielu sympatyków ruchu. Niemniej to druhna Anna otrzymała w 1972 roku od Rady Postępu Pedagogicznego nagrodę za twórcze wysiłki i osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. W tym samym roku Chorągiew Wielkopolska ZHP wysłała ją na Zlot Młodych Przodowników Pracy i Nauki w Łodzi (w spotkaniu z E. Gierkiem uczestniczyło 502 Wielkopolan), jak również nominowała ją na stopień podharcmistrza.

Aktywne działanie na polu harcerstwa przerwało druhnie Annie założenie rodziny i przyjście na świat dzieci. Do pracy w harcerstwie powróciła na początku lat 80-tych w SP nr 8 w Kaliszu.

Magdalena Wawrzyniak

 druh1druh2druh3druh4druh5

Fot. 1 i 2 – z prasy lokalnej

Fot. 3-5 z uroczystości 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Kaliskiej (2012), P. Zdrowicki