Luksusowe mieszkania zamiast Centrum Senioralnego w sercu Poznania

szkolnaNa terenie dawnego szpitala miejskiego przy ul. Podgórnej i Szkolnej miało powstać Centrum Senioralne w skład którego miały wchodzić: klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym oraz miejsce pobytu dziennego dla seniorów. W Rezydencji przewidziano 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W kompleksie zaplanowano również apartamenty dla Seniorów prowadzone w formule assisted living – to mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb. Drugą, równie ważną częścią kompleksu miała tu powstać klinika rehabilitacyjna, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, z profesjonalnym basenem rehabilitacyjnym w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wieloosobowa kriokomora, sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej. W klinice wg. planów i założeń osoby z Poznania miały skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej. W całym kompleksie (dom, klinika, apartamenty assisted living) przewidywano około 400 miejsc.

Inwestycję realizowała ORPEA Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej. Otwarcie kompleksu planowane było na przełom 2020 i 2021 roku. Mamy rok 2024 i już wiemy, że ta najbardziej pożądana przez seniorów i ich bliskich inwestycja – nie powstanie!

Działka, na której miało powstać centrum senioralne przy ulicy Szkolnej w Poznaniu, została zakupiona przez nowego właściciela. Działkę nabyła firma AP Marchewka Investment z Wrocławia, która zamierza nawiązać bliską współpracę z poznańską marką VOX, należącą do Piotra Voelkela juniora. Spółka z Wrocławia jest własnością Pawła Marchewki, założyciela Techlandu, jednego z najważniejszych polskich producentów gier komputerowych oraz jego żony. Na działce kupionej od Orpea Polska powstaną budynki mieszkalne oraz usługowe. Inwestor zakłada otwarcie tego kwartału i ulokowanie tam funkcji miastotwórczych. Transakcja objęła ponad hektar ziemi między ulicami Szkolną, Kozią i Podgórną. W skład kompleksu wchodzi m.in. czteropiętrowy gmach byłego szpitala oraz skrzydło dawnego klasztoru karmelitanek. Inwestycja będzie miała głównie charakter mieszkalny, jej znaczącym elementem będą mieszkania z segmentu premium.  Na terenie nowego kompleksu mieszkaniowego powstaną restauracje oraz sklepy. (SIC!)

Roman Szymański