Listopad w Bibliotece Raczyńskich

Zaczyna się od zwiedzania Biblioteki i wystawy Dzieciństwo na trzepaku. Na oprowadzanie Biblioteka zaprasza w sobotę 4 listopada o 11.00, a tego samego dnia w samo południe Maria Wieczorek poprowadzi warsztaty związane z popularnymi w PRL-u książkami rozkładanymi. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-12 lat. Zapisy na warsztaty i oprowadzanie: zapisy@bracz.edu.pl.

     

Z kolei 6 listopada w poniedziałek warto wybrać się w podróż do filii, bo w Filii 8 na Dębcu o 17.00 gościem będzie Tomasz Owsiany, który opowie o  swoim pobycie w Gujanie Francuskiej, a w Filii 38 na Świcie o 17.00 Piotr Kowalczyk opowie o losach kobiet na trzech kontynentach.
Także 6 listopada o 17.00 zapraszamy do Filii Sztuki na kolejne spotkanie Bookclubu organizowanego z Wydawnictwem We need YA. Tym razem gościć będziemy Paulinę Hendel, autorkę wielu książek o słowiańskich demonach, złowrogiej magii i zapomnianych sekretach. Autorka postapokaliptycznej serii dla młodzieży „Zapomniana księga”, pasjonuje się wierzeniami ludowymi oraz słowiańską demonologią, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości, owocem tej pasji jest jej bestselerowa seria „Żniwiarz”. Niedawno ukazała się jej nowa książka o tytule „Cmentarz osobliwości”.
Już teraz zapraszamy też 7 listopada do sali 1 w  historycznym gmachu Biblioteki na promocję wydanej nakładem Biblioteki Raczyńskich książki „Labirynt” Przemysława Bystrzyckiego.  Ta odnaleziona w spuściźnie autora, przepisana z rękopisu powieść jest kolejnym głosem autora „Znaku cichociemnych” na temat losu cichociemnych w latach wojennych i powojennych. Fragmenty powieści przeczyta Janusz Andrzejewski, a o książce porozmawiają dr Alicja Przybyszewska z Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich, prof. Wiesław Ratajczak z Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Waldemar Wiglusz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Także 7 listopada o 17.30 zapraszamy wielbicieli kaligrafii na kolejny Warsztat skryby, czyli okazję do polepszenia swojej techniki i spotkanie z innymi wielbicielami sztuki pisania. Prosimy o zabranie swojego pióra (obsadka + stalówka)! Koszt warsztatów 10 PLN, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: mailowo na adres: filia39@bracz.edu.pl. W mailu potwierdzającym zapisanie na warsztat podane będą szczegóły dotyczące płatności.
Jak zawsze w listopadzie zaprosimy też na  Spotkanie z Arcydziełem, którego tematem będzie Statut Jana Łaskiego. Gośćmi Biblioteki będą też Max Cegielski, Witold Szabłowski, Kicia Kocia i Filip Czekała. Zaprosimy też na spotkania z Iłłakowiczówną, trzy spotkania klubu książki oraz wyjątkowy dzień z e-hindi.  Szczegóły  w kalendarium http://www.bracz.edu.pl/events/2023-11/