Koncert wspomnieniowy na szóstkę

Koncert w Jeżyckim Centrum Kultury był koncertem „na szóstkę”!

f-Kaz Seredyński (217)

Bywają imprezy przereklamowane, o których organizatorzy wręcz przekłamują rzeczywistość twierdząc, że zapraszają na  wydarzenie. Są i tacy, bardziej powściągliwi tylko zapraszają nieśmiało na koncert w danej stylistyce i bez :”bajerów”. Jeżyckie Centrum Kultury mając swoją Muzyczną Prochownie daje od dana czytelny przekaz, że jest instytucja ze wszech miar oryginalną,  bez nonszalanckich przechwałek co najważniejsze mające swoje umiejscowienia i stałych melomanów. A że nie zwalnia tempa to pokazała, że jako pierwsza instytucja kulturalna w Poznaniu zainaugurowała w sierpniu już sezon artystyczny 2022/23. Od pierwszego akordu było barwnie, przestrzennie i familijnie.
Od kiedy na poznańskiej, szeroko rozumianej ,scenie muzycznej pojawił się
zespół String Connection Krzesimira Dębskiego (1981), nie spotkałem tak
zjawiskowego ansamblu jak Grupa SZÓSTKA! Rozbudowane kompozycje i
aranżacje pianisty i lidera grupy Michała Szóstka, zachowują wyważony
dystans w  formie i treści, w które znakomicie wpisują się pozostali
członkowie zespołu. Po prostu grają na „6.” przekazując emocje w dur i
moll! Zaskakują, inspirują i zachwycają w swoisty sposób. Dlatego i tym razem skorzystałem z zaproszenia ma ich występ, chociaż wiedziałem, że zagrają w składzie nieco kameralnych. Zagrali i tak wyśmienicie, a akordy wygrywane na pianinie przez Michała Szostka tworzyły septymowe integracje z namiastką koloryzującego  wokalu.
Głównymi wykonawcami były wokalistki o różnych temperamentach Agata Niedzielska, Małgorzata Głowacka, Zofia Liwerska,Jerzy Konopa sax tenor i niezastąpiony Michał Szóstek od pierwszego do ostatniego utworu panujący nad warstwa dźwiękową.
Tekst: Krzysztof Wodniczak
Foto: K. Seredyński