Kaziuk Wileński w niedzielę w Poznaniu

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniach popularyzujących kulturę oraz historię Poznania i Wileńszczyzny.  Szczegóły imprezy na załączonym plakacie.

Będzie to już 24 Wileński Kaziuk w Poznaniu, organizowany w dniu św. Kazimierza Królewicza, patrona Litwy i Polski. To święto popularyzuje wśród społeczności Poznania kulturę kresową, która jest także kulturą rodzimą części obecnych mieszkańców naszego miasta. Pokazujemy wspólnotę kulturową i historyczną Poznania i Wileńszczyzny.

Od lat podczas kiermaszu kaziukowego na Starym Rynku, oprócz występów kresowych i wielkopolskich zespołów, prezentujemy Dynastię Jagiellonów z fasady ratusza, a Orszak Jagielloński przechadza się po Rynku i ze sceny przedstawia się uczestnikom imprezy. W tym roku wśród Dworu Jagiellońskiego chcemy zwrócić uwagę na królewnę Jadwigę Jagiellonkę, córkę Kazimierza Jagiellończyka, którą król wraz z całą rodziną i dworem w 1475 roku żegnał w Poznaniu przed jej podróżą do Landshut na ślub z księciem bawarskim Jerzym Bogatym. Było to głośne wydarzenie w XV-wiecznej Europie. Zainscenizowanie przemarszu przez Stary Rynek na zamek Przemysła orszaku towarzyszącego Jadwidze Jagiellonce będzie głównym wydarzeniem tegorocznego Kaziuka.

Prelekcją i wystawą włączamy się również w obchody Roku Tadeusza Kościuszki.

Pozdrawiam

Barbara Napieralska
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu

Plakat A4