Kaziuk Wileński 2016 – czekamy!

Serdecznie zapraszamy na kaziukowe uroczystości w 2016 roku ogłoszonym przez Sejm RP:

Rokiem Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski, któremu towarzyszyć będzie okolicznościowa karta projektu Władysława Saletisa ale i cd maratonu czytania powieści J.I. Kraszewskiego LUBONIE o początkach chrześcijaństwa na naszych ziemiach, właśnie w Poznaniu oraz interesujący pokaz Krzysztofa Styszyńskiego” Mieszko I ojcem chrzestnym Polski i królowa Polski, Jadwiga matką chrzestną Litwy”.

Rokiem Henryka Sienkiewicza – dlatego polecamy wystawę „Z Henrykiem Sienkiewiczem na Laudzie, Wileńszczyźnie, Podolu i Wiellkopolsce oraz na prelekcję dr Danuty Płygawko „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy. W 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci”.

Rokiem Feliksa Nowowiejskiego – który uczcimy uroczystym odśpiewaniem Roty a towarzyszyć nam będzie syn Pana Feliksa, Jan Nowowiejski i Czarnkowska Orkiestra Dęta, która obchodzi w tym roku nie mniej zacny jubileusz, bo 50.lecia założenia.

23. KAZIUK WILEŃSKI w POZNANIU

4 – 6 marca 2016

ku czci św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów

Patronat honorowy:
Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański

Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski

Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania

Dzień Patrona, 4 marca – piątek

godz. 14.00 – Urząd Wojewódzki, al. Niepodległości 16 /18 

otwarcie wystawy z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” – „Z Henrykiem Sienkiewiczem na Laudzie, Wileńszczyźnie, Podolu i Wielkopolsce” (czynna do 18 marca)


6 marca – niedziela
godz. 10.00 – Kościół Farny, ul. Gołębia 1

Msza święta w Roku 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz 630 rocznicy małżeństwa królowej Jadwigi z Jagiełłą, które zapoczątkowało chrzest Litwy i stworzyło podstawy unii polsko-litewskiej. Oprawa muzyczna Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki.

 

KIERMASZ KAZIUKOWY

11.30-16.00 - Stary Rynek

godz. 11.30 – przed fasadą Ratusza wystąpią Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński, którzy przybliżą postaci księcia Mieszka I i królowej Polski, Jadwigi Andegaweńskiej. Z loggi Ratusza zebrany lud pozdrowi św. Kazimierz wraz z orszakiem Jagiellonów. Po hejnale wileńskim, poznańskim i koziołkach na scenie wystąpią m.in. zespoły: Pieśni i Tańca „ZGODA” z Rudomina na Litwie, Wielkopolanie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Czarnkowska Orkiestra Dęta, Kaźmierzanka, Duszniczanka. Prowadzenie i wspólne śpiewy: Jacek Hałasik i Ryszard Liminowicz.

godz. 13.00 - wręczenie poznańskiej nagrody ŻURAWINA 2016 Zdzisławowi Palewiczowi merowi rejonu solecznickiego, wieloletniemu Prezesowi Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.

Dom Polonii, Stary Rynek 51

godz. 13.30  – Krzysztof Styszyński: Książę Mieszko I „Ojcem Chrzestnym” Polski i  królowa Polski, Jadwiga Andegaweńska, „Matką Chrzestną” Litwy.

godz. 14.30 - Danuta Płygawko, w Roku Henryka Sienkiewicza: „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy. W 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci”.

Na Kiermaszu: cepeliny i inne wileńskie specjały, wyroby rękodzieła ludowego, palmy, chleby wileńskie oraz okolicznościowa karta kaziukowa i serduszka kaziukowe autorstwa Władysława Saletisa.

Będzie również można uczestniczyć w maratonie czytania powieści „Lubonie” J.I.Kraszewskiego (współorganizatorem akcji jest Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego – Oddział Biblioteki Raczyńskich).


KONCERT GALOWY  
Zespołu Pieśni i Tańca „ZGODA” z Rudomina na Litwie

o godz. 17.00  – C.K. ZAMEK, ul. Święty Marcin 80/82, Sala Wielka

wejściówki do nabycia na stoisku Towarzystwa podczas Kiemaszu Kaziukowego
www.tmwizw.republika.pl

https://web.facebook.com/wilno.poznan