Czy starość może być atrakcyjna? Książka

senior-cz-b-przod-2-206x300Nakładem poznańskiego wydawnictwa Silva Rerum ukazała się książka  pt. „Czy starość może być atrakcyjna? Rozważania na temat blasków i cieni życia seniora. Joanna Plak-Warecka w rozmowie z Pauliną M. Wiśniewską”.
Autorka książki, dr Joanna Plak-Warecka, jest ekspertką w zakresie polityki senioralnej, zarówno w wydaniu polskim, jak i włoskim. Wyjazdy do Włoch i prowadzone tam badania odegrały niebagatelną rolę w określeniu obszaru zainteresowań badawczo-naukowych Autorki. Pierwszy pobyt we Włoszech zaowocował pomysłem na tytuł pracy magisterskiej. Została ona wydana w postaci książki traktującej o reformach systemu emerytalnego we Włoszech w latach 90. XX wieku. Dzięki stypendium dla pracowników naukowych możliwy był kolejny wyjazd do Italii i zebranie materiału do napisania rozprawy doktorskiej, wydanej następnie w postaci książki Emerytalne systemy ubezpieczeniowe we Włoszech i w Polsce – studium porównawcze. Dzięki następnemu pobytowi i przeprowadzonym badaniom powstała książka Lokalna polityka społeczna wobec seniorów na przykładzie włoskiego regionu Emilia Romagna.
Książkę otwiera zapis fragmentu rozmowy z włoską seniorką, Matilde.

ZAMIAST WSTĘPU.
STAROŚĆ OCZAMI MATILDE
Matilde, czy starość może być atrakcyjna?
Patrzę na Ciebie i widzę piękną, młodą kobietę, która ma całe życie przed sobą. Kobietę z nieskazitelną cerą, subtelnym makijażem, szczupłą i dobrze ubraną. Pod Twoimi oczami pojawiły się małe zmarszczki mimiczne. Jak się uśmiechasz, masz w policzkach dołeczki urody. Taka byłam kiedyś.
Patrzysz na mnie i kogo widzisz? Starą kobietę, z twarzą pooraną zmarszczkami, suchą cerą, pomarszczoną szyją. Na moich rękach widzisz brązowe plamy. Nie mam Twojej figury i już jej nie odzyskam, bo starość rządzi się swoimi prawami. Jest okrutna dla kobiet i bardziej wyrozumiała wobec mężczyzn. Powoduje, że stałam się niewidzialna.
Jednak starość to nie tylko aspekt fizyczny…
To prawda. Starość to także doświadczenie życiowe; nauka wyciągnięta z kryzysów, które nie pokonały, a wzmocniły; mądrość płynąca od wszystkich ludzi, którzy pojawili się na życiowej drodze; inteligencja emocjonalna; miłość widziana w oczach wnuków; świadomość, że już nic nie musisz. I to jest fajne. Myślę, że niektórzy mogą uznać, że starość jest w pewnym sensie atrakcyjna. A Ty jako młoda osoba myślisz, że starość jest brzydka czy też że może być atrakcyjna?
A Ty jak myślisz?
Myślę, że starość ma różne oblicza.
/Fragment rozmowy z 72-letnią Matilde z Piacenzy/

I właśnie o tych tak różnych obliczach starości jest ta publikacja.

Linki do pozycji w naszej e-księgarni, gdzie zamówić można drukowane książki w wersji czarno-białej oraz kolorowej: