Bon senioralny

W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu w dniu 3 kwietnia br. odbył się briefing prasowy dotyczący działań dla seniorów, w którym wzięli udział: Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Marzena Okła-Drewnowicz – minister do spraw polityki senioralnej, Katarzyna Kierzek-Koperska – posłanka na Sejm RP.

bon bon1Briefing poprzedzony został spotkaniem z przedstawicielami Miejskiej Rady Seniorów, dyrekcji poznańskich DPS-ów i organizacji działających na rzecz seniorów.

Polityka senioralna wydaje się jednym z priorytetowych obszarów działania w obliczu starzenia się społeczeństw. Zapewnienie wsparcia oraz włączanie seniorów do głównego nurtu życia społecznego to hasła strategii działań na poziomie międzynarodowym, regionalnym, krajowym i lokalnym. Procesy demograficzne i rosnące niezadowolenie osób starszych z ich sytuacji spowodowały, że seniorzy stali się przedmiotem polityki społecznej. Zakres postulatów i działań jest różny – w zależności od tego, czemu mają one służyć. Najogólniej można mówić o dwóch formach działań – pierwsze z nich mają charakter wspierający, drugie można określić jako aktywizujące. Wsparcie dotyczy tych osób, które są chore, niesamodzielne i potrzebują pomocy w codziennej egzystencji. Poznań należy do wiodących miast, w których problemy osób w wieku poprodukcyjnym znajdują duże zaangażowanie władz samorządowych. To właśnie w Poznaniu w 2007 r. powołano Miejską Radę Seniorów w Poznaniu, co sprawia, że jest najstarszą taką organizacją w Polsce, a jej  głównym celem jest służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz Miasta. Realizatorem wszelkich działań na rzecz seniorów w mieście jest Centrum Inicjatyw Senioralnych, będące jednostką organizacyjną, powołaną uchwałą Rady Miasta Poznania z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów. Celem Centrum jest stworzenie w Poznaniu warunków do aktywnej i niezależnej starości, oznaczającej także pełne uczestnictwo w życiu miasta i jego kształtowaniu. Oferuje osobom starszym szeroką i kompleksową ofertę uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. Do podstawowego zakresu działania należy zaliczyć przede wszystkim działania edukacyjne, działania informacyjne dla seniorów, promowanie i budowanie wolontariatu z udziałem osób starszych a także prowadzenie działań integrujących lokalne środowiska pracujące na rzecz seniorów i z seniorami. Mimo dużego zaangażowania władz i jednostek pracujących na rzecz seniorów w Poznaniu, są jednak obszary wymagające dalszej aktywizacji, poprawiającej sytuację blisko 150-tysięcznej rzeszy osób starszych(a to ponad jedna czwarta wszystkich poznaniaków). Należy wyrazić nadzieję, że wszelkie kolejne inicjatywy i założenia znajdą odzwierciedlenie i poznańskim seniorom będzie się żyło tak, jak na to zasługują.

Podczas spotkania ministra Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła w ramach szerokich konsultacji publicznych założenia tzw. bonu senioralnego. Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. Założenia tzw. bonu senioralnego zapisane są w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków. Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. Według przeprowadzonych szacunków z bonu senioralnego skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych. Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy gminne – będą mogły zrealizować je samodzielnie lub zlecić np. organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.

Pierwszym etapem realizacji programu będzie przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań będzie odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego. Program będzie posiadał kryteria dochodowe. W przypadku seniora dochód miesięczny nie będzie mógł przekraczać 5 000 zł brutto. W przypadku członka rodziny kryterium będzie zależeć od tego, czy prowadzi jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Roman Szymański