Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu nieustannie podejmuje się nowych zadań mających na celu zwiększanie społeczności, która aktywnie uczestniczy w życiu biblioteki oraz rozwijanie ich świadomości kulturowej.
Tym razem WBPiCAK realizuje projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu- Promocja Czytelnictwa. Pod nazwą „Jeżyce – Literacki Fyrtel Poznania” biblioteka zorganizowała wydarzenia, happeningi, konkursy, kapanie społeczne, warsztaty, a nawet stworzyła grę miejską. Wszystkie te działania znacząco zaktywizowały społeczność lokalną, które bardzo chętnie brała udział w w/w przedsięwzięciach. Wartością dodaną na pewno było poznanie na nowo i zgłębianie wiedzy o literaturze oraz jej autorach.
Nowo wyremontowana siedziba biblioteki, która mieści się teraz przy ulicy Prusa 3 stworzyła niepowtarzalne miejsce spotkań. Dlatego właśnie realizacja projektu ruszyła pełna parą. Jak do tej poryWBPiCAK zorganizowała: Kampanię społeczną „Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady®”, konkurs literacko- plastyczny „Mieszkańcy świata wyobraźni Marii Konopnickiej”, warsztaty tworzenia lapbooków poświęcone biografii i twórczości Marii Konopnickiej, happening „Pod ramię z Prusem”. Ponadto został stworzony quest „Jeżyckimi śladami Małgorzaty Musierowicz”.
Jeżycjada® na Jeżycach – pod takim hasłem WBPiCAK rozpoczęła realizację projektu jako pierwszy punkt programu na długiej liście wydarzeń promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Jak się później okazało z wielkim powodzeniem. Mianowicie 4 kwietnia 2022 roku w WBPiCAK odbyło się VI Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”®.
Na to wyjątkowe wydarzenie zostali zaproszeni uczniowie i opiekunowie ze Szkół Podstawowych nr 36 i 56 w Poznaniu. Frekwencja dopisała.
Jako goście honorowi zagościli w murach biblioteki aktorzy z Teatru Nowego w Poznaniu. Pani Edyta Łukaszewska,która związana jest z Teatrem Nowym już 20 lat. Pani Edyta jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Można ją zobaczyć w spektaklach t.j.:„Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza, „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” czy „Dom lalki” Adamczaka, Siegoczyńskiego, Mokrosińskiego. Pani Edyta przeczytała wybrane fragmenty „Opium w rosole”.
Towarzyszem Pani Edyty był Pan Jan Romanowski, który udziela się aktorsko w Teatrze Nowym od 2018 roku. Skończył on studia na Wydziale Aktorskim na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktualnie gra w spektaklach t.j.:„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Czerwone nosy” Petera Barnesa czy „Dziady” Adama Mickiewicza. Pan Jan przeczytał fragmenty książki „Szósta klepka”.
W rolach prowadzących zadebiutowały pracowniczki WBPiCAK – Marta Dolatowska oraz Marta Orłowska. Za powodzenie całej akcji odpowiedzialni są pracownicy Działu Gromadzenia, Opracowywania i Udostępniania Zbiorów, którzy skrupulatnie przygotowywali każdy szczegół tego eventu.
Uczniowie oczywiście nie opuścili biblioteki z pustymi rękami. Otrzymali oni zdrową porcję witamin w formie jabłek, a ich opiekunom zostały przekazane egzemplarze książek Małgorzaty Musierowicz.
Równie ważnym elementem scenariusza jak Czytanie „Jężycjady”® była premiera questa – „Jeżyckimi śladami Małgorzaty Musierowicz”. Jego autorka – Aleksandra Warczyńska wraz z Jadwigą Rabiegą przekazały i powiedziały ze szczegółami wszystkie najważniejsze informacje dotyczące gry miejskiej. Quest jest i będzie cały czas dostępny na stronie www.regionwielkopolska.pl, a także w bezpłatnej aplikacji Questy – Wyprawy Odkrywców. Quest, który opisany jest w formie zabawnej rymowanki ma zwrócić uwagę uczestników gry na wyjątkowe miejsca Jeżyc związane z twórczością Małgorzaty Musierowicz, ich historię, dziedzictwo i kulturę. Dla najwytrwalszych osób, które pomyślnie przejdą cały quest zostały przewidziane nagrody, które można odbierać w wypożyczalni WBPiCAK w Poznaniu.
Na zakończenie, w ramach podziękowań, Pani Edyta Łukaszewska, Pan Jan Romanowski oraz Pani Aleksandra Warczyńska otrzymali kalafiory, który oprócz tego że były niezwykle oryginalnym upominkiem to nawiązywały oczywiście do jednego z tomów Jeżycjady® - „Kwiat kalafiora”.
Książki Małgorzaty Musierowicz są wciąż żywe i odzwierciedlają współczesne wartości, pomimo że wydarzenia rozgrywają się w latach 70 i 80-tych. Dlatego właśnie został napisany tzw. wirtualny regał „Z wizytą u Borejków” zachęcający do wypożyczeń książek autorki, który widnieje na stronie internetowej biblioteki. Powstała również wystawa całego cyklu Jeżycjady®, którą można było oglądać przez cały marzec i kwiecień w wypożyczalni na Prusa 3.
Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. Z tej okazji WBPiCAK ogłosiła konkurs literacko- plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 14 lat. Konkurs nosił tytuł „Mieszkańcy świata wyobraźni Marii Konopnickiej”, a jego uczestnicy mieli za zadanie wykonania pracy w formacie A3, dowolną techniką do wybranego przez siebie utworu Marii Konopnickiej. Głównymi celami konkursu było przede wszystkim pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz promowanie twórczości Marii Konopnickiej.
Konkurs wywołał ogromne poruszenie. Nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania. Do biblioteki wpłynęło ponad 200 prac plastycznych. Jak widać młodsze pokolenie nigdy nie zawodzi i chętnie podejmuje się zadań dodatkowych. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ musiało wyłonić 12 prac, które otrzymały nagrody i 12 prac, które otrzymały wyróżnienia (3 nagrody i 3 wyróżnienia w każdej z 4 kategorii).
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 29 kwietnia, na które zostali zaproszeni autorzy prac plastycznych wraz ze swoimi opiekunami. Na spotkaniu oficjalnie wręczono nagrody, które zachwyciły dzieci i młodzież. Ponadto została przygotowana wystawa pokonkursowa prac plastycznych oraz książek Marii Konopnickiej, ukazująca jej dorobek literacki.
Popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej w WBPiCAK na samym konkursie się nie kończy. 20 kwietnia w siedzibie biblioteki odbyły się warsztaty literacko- plastyczne.
Pani Katarzyna Chwistek przeprowadziła zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej „Drzwi Otwarte- Premium” w Poznaniu. Dzieci poprzez zabawę miały okazję dowiedzieć się nieco więcej o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Po zapoznaniu się z wierszem „Stefek Burczymucha” uczestnicy zajęć stworzyli na jego podstawie różnorodne książki obrazkowe, tzw. lapbooki. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczniowie wraz z opiekunami mieli okazje zobaczyć wypożyczalnię WBPiCAK i czytelnię Pracowni Krajoznawczej.
Tego samego dnia odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem bibliotekę odwiedziły dzieci z Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Pani Patrycja Binięda wprowadziła uczestników zajęć z świat mityczno- baśniowy. Na warsztat wzięto książki t.j.: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej, „Skrzaty” WilaHuygena i RienaPoortvlieta oraz „Historia Polski w komiksie”. Zaczerpnięte informacje z tzw. laptopa analogowego dotyczące legend, dawnych wierzeń i obyczajów w oparciu o literaturę fantastyczną, pozwoliły dzieciom na stworzenie niesamowitych lapbooków.
Niedługo po weekendzie majowym pracownicy WBPiCAK rozpoczęli kolejny etap realizacji projektu. Sprawcą całego zamieszania był Bolesław Prus, a pod hasłem „Pod ramię z Prusem” zorganizowano ciekawe spotkania. Happening miał za zadanie popularyzować twórczość Bolesława Prusa. Podczas wydarzenia bibliotekarze rozdawali przechodniom na ulicach Jeżyc „Jednodniówkę” zawierającą zbiór tekstów nawiązujących w swym charakterze do felietonów Bolesława Prusa oraz mapę z zaznaczoną lokalizacją biblioteki. Poza „Jednodniówką” każdy czytelnik mógł nabyć w wypożyczalni „wejściówkę”, która pozwalała na uczestnictwo w spotkaniu „Pod ramie z Prusem”, które odbyło się w Klubokawiarni Lalka na ul. Prusa 18. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z WBPiCAK takie „wejściówki” otrzymali jako pierwsi, ponieważ biblioteka nigdy nie zapomina o tych którzy uczestniczą w dodatkowych działaniach dotyczących krzewienia literatury. Niecodziennie mamy okazję aby przy kawie bądź herbacie posłuchać jak recytator poezji oraz radiowiec Pan Jan Janusz Tycner przebrany w strój Bolesława Prusa czyta wybrane fragmenty „Lalki”. A takie właśnie zdarzenie miało miejsce 12 maja o godz. 17.00.
Na ul. Prusa 3 odbyło sięspotkanie autorskie z Panią Moniką Piątkowską, która napisała książkę „Prus. Śledztwo biograficzne”. W role prowadzącego to wydarzenie wcielił się literaturoznawca, profesor UAM w Poznaniu Pan Piotr Śliwiński. Profesjonalizm- to słowo, którym można opisać cały przebieg tego jakże pomyślnie zorganizowanego happeningu.
Aby wzmacniać w czytelnikach zainteresowanie literaturą XIX wieku w wypożyczalni wystawiono książki Bolesława Prusa oraz pozycje poświęcone jego osobie.
Na tym jednak realizacja projektu się nie kończy. WBPiCAK będzie również organizatorem warsztatów fotograficznych z cyjanotypii pod hasłem – Tropy literackie na Jeżycach w obiektywie. Zajęcia dla młodych, pełnych zapału twórczego uczestników odbędą się we współpracy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
W czasie warsztatów młodzi fotografowie dowiedzą się jak wykonać zdjęcia jeżyckich obiektów w plenerze, a następnie jak przekształcić je metodą cyjanotypii, czyli techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza. Celem warsztatów jest podniesienie umiejętności artystycznych, które pozwolą wyczuć kompozycję i estetykę obrazu fotograficznego.
Każdy uczestnik będzie miał za zadanie przygotować trzy zdjęcia za pomocą poznanej metody. Efekty pracy zostaną przedstawione na wystawie fotograficznej, którą będzie można oglądać w holu biblioteki oraz online na stronie wbp.poznan.pl.
Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia warsztatów oraz pamiątkowe gadżety.
Warsztaty wprowadzające w WBPiCAK odbędą się 08.09.2022r. pod czujnym okiem Mateusza Kiszki – kierownika Działu Animacji Kultury – Fotografia w WBPiCAK w Poznaniu. Z kolei zajęcia z cyjanotypii, które odbędą się Centrum Kultury Zamek i będą trwały przez cały wrzesień poprowadzi dr. Kamila Kobierzyńska – pracownik naukowy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia to :
- zgłoszenia przyjmowane będą do 16 sierpnia
- warsztaty są bezpłatne
- liczba miejsc jest ograniczona: 12
- zajęcia są adresowane do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza wszystkich młodych artystów, pełnych pasji, wyobraźni i zaangażowania by zrobić coś dla siebie, nauczyć się czegoś czego nie nauczą Cię w szkole czy odkryć nowe zainteresowania.
Wszystkie wydarzenia zostały zorganizowane w oparciu o kalendarz rocznic i jubileuszy z 2022 roku: 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej czy 110 rocznica śmierci Bolesława Prusa. Mieszkańcy poznańskich Jeżyc, czynnie, chętnie i z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w działaniach animujących czytelnictwo. Projekt miał na celu budowanie, wzmacnianie tożsamości kulturowej w wymiarze regionalnym: popularyzacja twórczości Małgorzaty Musierowicz, która pochodzi z Poznania. WBPiCAK stała się miejscem integracji mieszkańców poprzez współpracę ze szkołami i stowarzyszeniami, a celem nadrzędnym dla biblioteki jest i będzie promocja czytelnictwa.
Komentarze