Biblioteka Raczyńskich – wraca wtorek dla seniora

Kolejny tydzień w Bibliotece Raczyńskich zabierze Czytelników w podróż w ciepłe i zimne kraje, przeniesie w czasie do dzieciństwa, które miało smak lodów bambino oraz przypomni o wydarzeniach, które działy się niedaleko Poznania podczas II wojny światowej.

Po wakacyjnej przerwie wraca Wtorek dla seniora: 19 września o 16.00 gościem Filii Sztuki będzie Wojciech Nawrocki, podróżnik, fotograf, przyrodnik i publicysta. Specjalizuje się w wymagającej fotografii przyrodniczej, powstającej w trudnych warunkach środowiskowych – na bagnach, mokradłach, rozlewiskach, torfowiskach, lodowcach, w górach oraz pod wodą – w jeziorach i rzekach, morzach i oceanach; w tym w wodach o ekstremalnie niskich lub wręcz ujemnych temperaturach, takich jak te, które panują w Antarktyce, gdzie zrealizował materiał zdjęciowy do albumu pt.: „Antarktyka. Obrazy z dna końca świata”.

To nie będzie jedyne spotkanie podróżnicze! W środę 20 września o 17.00 do Filii 15 na Fabianowie zapraszamy na wyprawę po Gujanie Francuskiej z Tomaszem Owsianym, podróżnikiem i autorem reportaży podróżniczych.  Także w środę o 17.00 Filia 42 zaprasza na spotkanie o generałowej Zamoyskiej i rozmowę o edukacji.

Od 15 września w Galerii Atanazego można oglądać wystawę Dzieciństwo na trzepaku, która starszym przypomni, a młodszym przedstawi różne aspekty dorastania w PRL.  Wystawie towarzyszyć będą spotkania, lekcje biblioteczne i oprowadzania kuratorskie. Pierwsze spotkanie już 20 września o 18.00, a gościem Biblioteki Będzie Filip Springer, który w rozmowie z Natalią Raczkowską opowie o architekturze i dziedzictwie PRL.  Szczegóły projektu:  http://www.bracz.edu.pl/event/dziecinstwo-na-trzepaku/

  

 

O tym, co w czasie II wojny światowej działo się w klasztorze sióstr Urszulanek w Pokrzywnie opowiada książka Pawła Głuszka „Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek”.  W czwartek 21 września o 18.00 autor opowie o zbieraniu materiałów do książki i tajemnicach nazistowskiego programu badań nad bronią biologiczną.

W piątek 22 września o 18.00 kolejne spotkanie Klubu Książki u Raczyńskich – tym razem tematem będzie książka o kraju, którego już nie ma. Rozmowa toczyć będzie się dookoła nagrodzonej Angelusem w 2020 roku książki „Moja Jugosławia” słoweńskiego autora Gorana Vojnovicia.