W Poznaniu odbyła się Debata Pokoleń

Jak seniorzy i uczniowie postrzegają samotność i w jakich sytuacjach się z nią mierzą? Czy upatrują w nowych technologiach remedium na ten problem? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy w czasie Debaty Pokoleń, która odbyła się 5 listopada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Celem Debaty Pokoleń jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń między najmłodszymi i najstarszymi mieszkańcami Poznania. Ten rodzaj debaty posiada swoją specyficzną strukturę, co sprawia, że dyskusja przebiegała inaczej i miała inny charakter niż zwykle. Przygotowując się do potyczki, uczestnicy nie tylko formułują argumenty wspierające lub obalające tezę, ale także poznają perspektywę przedstawicieli innego pokolenia.

W trakcie debaty dwie 4-osobowe grupy weszły w spór o to, czy rozwój technologii komunikacyjnych jest rozwiązaniem problemu ludzkiej samotności. W obydwu drużynach wystąpili zarówno seniorzy, jak i młodzież. Obie strony reprezentowały odmienne spojrzenie szczególnie na problem relacji międzyludzkich za pomocą najnowszych osiągnięć technologicznych w dobie Internetu. Rzeczowe argumenty potwierdziły tylko, że relacje w świecie tak wirtualnym, jak realnym są niezbędne i pomagają w dużym stopniu zmniejszyć poczucie samotności – i to bez względu na wiek. Zgodnie z formułą debaty oksfordzkiej głos w dyskusji mogły zabrać również osoby z publiczności.

Na debatę zaprosili: Centrum Inicjatyw Senioralnych, Fundacja Edukacyjna G5, Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, a głównymi uczestnikami debaty byli m.in. ze strony reprezentujących seniorów: Zdzisław Szkutnik i Urszula Filimon-Kucharska.

Wydarzenie odbywało się w ramach jesiennego cyklu „Senioralni. Poznań” 2019.

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański