VII Poznański Tydzień Organizacji Pozarządowych

Przez najbliższy tydzień (16-23 września 2017) w Poznaniu trwa VII Tydzień Organizacji Pozarządowych, w którym mieszkańcy Poznania w różnym wieku, mogą skorzystać z wielu ciekawych, wręcz fantastycznych wydarzeń.

Program na najbliższy tydzień jest wyjątkowo atrakcyjny i ciekawy. Można będzie skorzystać m.in. z treningów pamięci, warsztatów z dietetykiem, warsztatów pomagających walczyć ze stresem, a także z dni otwartych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, Klubu Seniora na Ratajach oraz Poznańskiego Stowarzyszenia Abstynentów. Poznańskie organizacje pozarządowe w ciągu najbliższego tygodnia zorganizują m.in. piknik sąsiedzki w Ogrodzie Łazarz, warsztaty rękodzieła oraz pokażą, jak maluje się witraże. Na dzień otwartych drzwi zaprasza Biblioteka Domu Bajek, a na spektakle Teatr W Przejściu. Tydzień Organizacji Pozarządowych będzie również okazją do spotkania z piosenką harcerską i turystyczną oraz odwiedzin Galerii Jak. Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę będą mogły skorzystać m.in. ze spotkań, podczas których dowiedzą się więcej m.in. o wolontariacie, o tym, jak założyć organizację pozarządową, a także o prawach konsumenta i zasadach tworzenia kampanii społecznych. Przewidziano również darmową lekcję języka migowego dla początkujących. VII Tydzień Organizacji Pozarządowych jest również okazją do aktywności fizycznej. Zaplanowano m.in. zajęcia sportowe dla dzieci, zajęcia fitness dla każdego oraz rajd z kijami nordic walking z instruktorem.

Tegoroczne święto organizacji pozarządowych, zainagurowane zostało 16 września 2017 roku na Placu Wolności w Poznaniu Dniem Organizacji Pozarządowych.  W ramach wydarzenia odbyły się spotkania z przedstawicielami ok. 70 organizacji pozarządowych, dzięki którym można było się dowiedzieć, jakie usługi oferują, jak można skorzystać z pomocy specjalistów, gdzie uzyskać ewentualną pomoc itd. Można było zapoznać się z ogrodem sensorycznym, pokazującym, jak doświadczają świata osoby niewidzące, w „słuchobusie” można było zbadać słuch, a w „krwiobusie” oddać honorowo krew.

Mimo, że Miejska Rada Seniorów nie jest NGO, była również reprezentowana przez dyżury członków MRS. Dzięki czemu wiele osób, szczególnie w starszym wieku, mogło porozmawiać na różne nurtujące tematy, uzyskać wiele cennych informacji na temat życia seniorów w mieście, zasygnalizować potrzeby, czy nawet uzyskać pomoc. Na płycie Placu Wolności odbyły się występy artystyczne, wokalne, w tym występ zespołów senioralnych, pokazy, zorganizowano zabawy, animacje i miniwarsztaty, umilające pobyt poznaniaków w różnym wieku..

Roman Szymański