Stuczteroletnia pani Aurelia zaszczepiona przeciwko Covid-19

Ciekawe wieści z województwa kujawsko-pomorskiego. Aurelia Liwińska, mieszkanka Torunia, która w lipcu ubiegłego roku ukończyła 104 lata, czeka na drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chorobę łagodnie przeszła natomiast Elżbieta Rogala pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, która w tym roku będzie obchodzić swoje 110 urodziny. Pani Rogala to najstarsza osoba należąca do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

szczepienia na koronawirusa

Pani Aurelia Liwińska – zdjęcie wykonane przez rodzinę.

 

- Zachęcam mieszkańców regionu do szczepień. To na razie jedyna szansa, abyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Decyzję o skorzystaniu ze szczepionki powinniśmy podjąć w trosce o innych, a szczególnie osoby starsze, naszych rodziców, osoby z osłabioną odpornością – apeluje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Zaszczepiona nestorka przyszła na świat 24 lipca 1917 roku w Kołbanie na Wołyniu. W trakcie drugiej wojny światowej, w 1943 roku przeżyła rzeź wołyńską. Z rodzinnych stron uciekła na teren Generalnego Gubernatorstwa i aż do upadku Powstania Warszawskiego przebywała w znajdującej się pod stolicą Kobyłce. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Iwicznej (województwo mazowieckie). Na Mazowszu małżonkowie wspólnie prowadzili gospodarstwo i niewielki hotel. Po śmierci męża, w 1988 roku seniorka przeniosła się do Torunia i zamieszkałą z córką. Doczekała się czworga dzieci oraz dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.

Medal Unitas Durat nestorka otrzymała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

Ozdrowieńcem jest natomiast najstarsza osoba uhonorowana marszałkowskim medalem Elżbieta Rogala. Nestorka, która w tym roku ukończy 110. lat  dawniej mieszkała w Bydgoszczy. Obecnie jest pensjonariuszką Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, gdzie pokonała chorobę pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paula. Seniorka jest jedną z pierwszych osób, które dołączyły do grona rówieśników Niepodległej.

Obie panie należą do grona 162 osób uhonorowanych marszałkowskim medalem przyznawanym najstarszym mieszkańcom województwa.

Źródło:Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie: Archiwum rodzinne Pani Aurelii Liwińskiej