Spotkanie Noworoczne Marszałka

Na tradycyjne Spotkanie Noworoczne Marszałek Marek Woźniak zaprosił do Auli UAM przedstawicieli wielkopolskiej kultury, nauki, biznesu, a także mediów i poznańskiego Kościoła, polityków i samorządowców. Podczas wystąpienia podsumował miniony rok i przedstawił plany, które Samorząd Województwa Wielkopolskiego zamierza zrealizować w 2019 roku. Następnie – zgodnie z tradycją spotkań noworocznych – marszałek ogłosił laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Został nim Maciej Pastwa, podróżnik i filantrop.

– Ten piękny noworoczno-świąteczny czas, a także fakt, że znajdujemy się w bardzo szczególnej przestrzeni czasowej, DSC_2572którą nazwałbym okiem cyklonu, skłania do tego, by dostosować się do spokoju i wyciszenia, jakie w niej panują – powiedział m.in. Marszałek Marek Woźniak – Ten spokój i wyciszenie są chwilowo możliwe, bo zakończyła się jedna batalia o Polskę, a za niedługo zacznie się druga i trzecia, o znacznie poważniejszych konsekwencjach. Od nich będzie zależała przyszłość naszego kraju, jego miejsce w Europie, jego bezpieczeństwo, a także wymiar poszanowania praw obywatelskich. Dziś jednak obiecałem sobie, że będę mówił wyłącznie o dobrych rzeczach i wyrażał wyłącznie pozytywne emocje, bo chwila jest sprzyjająca i trzeba ją kontemplować.

Następnie w 10 punktach przedstawił najważniejsze, jego zdaniem, przedsięwzięcia, które Samorząd Województwa w tym roku zrealizował, i przedstawił kilkanaście planów i wyzwań, które zrealizować zamierza w nowym roku i latach następnych. Wśród nich jest m.in. budowa siedziby i sali Filharmonii Poznańskiej, Ośrodka Radioterapii Protonowej czy powołanie pełnomocnika ds. rozwoju Wielkopolski Wschodniej. Wspomniał również o pomocy kierowanej w stronę seniorów i zapewnił o przeznaczeniu na ten cel środków z Urzędu Marszałkowskiego.

Sobotnie przemówienie tradycyjn ie już Marszałek Woźniak zakończył życzeniami świąteczno-noworocznymi. Zwieńczeniem spotkania był koncert artystyczny, który poprowadziła urodzona w Poznaniu Ania Rusowicz, zakończony wspólnym odśpiewaniem kolęd polskich…

Roman SzymańskiDSC_2550DSC_2464 DSC_2494 DSC_2499