Seniorzy rządzą Poznaniem! Aż do 11 listopada

Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania w sobotę 29 września br. był świadkiem inauguracji cyklu wydarzeń „Senioralni. Poznań 2018”.  Głównym założeniem  jest zorganizowanie czasu i przestrzeni dla najstarszych mieszkańców miasta, pobudzenie ich do działania poprzez edukację, a także manifestacja ich potencjału i zasobów.

Jest to wydarzenie, ósme z kolei, które udowadnia, że seniorzy i seniorki ze względu  choćby na swoją liczebność, stanowiąc drugą siłę w mieście, są zauważane i doceniane. Poznań jest miastem otwartym na wszelkie problemy osób dojrzałych i stanowi niejednokrotnie wzór do naśladowania dla innych  miast w kraju.

W południe prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, tworząc analogię do studenckich juwenaliów, przekazał seniorom i seniorkom klucze do miasta, by tym samym oddać Poznań we władanie najstarszym i najbardziej doświadczonym mieszkańcom. To także symboliczny gest docenienia obecności seniorów i seniorek w miejskiej społeczności i wyraz wdzięczności za wszystko to, co wnoszą w życie młodszych pokoleń poznaniaków.

Wzorem lat ubiegłych wręczono także kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc działających na terenie Poznania takich jak kawiarnie, sklepy, instytucje kulturalne, użyteczności publicznej i inne, odpowiadające na potrzeby starszych mieszkańców poprzez oferowanie atrakcyjnych produktów i usług, stosowanie zniżek czy dostosowanie swojej architektury.

Po oficjalnej części inauguracji odbył się koncert Trzech Tenorów: Mirosława Niewiadomskiego, Mariusza Ruty oraz  Bartosza Kuczyka, pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostopei oraz potańcówka z DJ-em Aciu

W trakcie Inauguracji na specjalnych stanowiskach można było także zagłosować w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz złożyć wniosek i otrzymać Poznańską Złotą Kartę. Partnerem Głównym wydarzenia jest Centrum Medyczne Synexus, które zaprosiło seniorów do udziału w nieodpłatnych badaniach kontrolnych. Partnerem Inauguracji był Aquanet S.A., a dzięki Cafe Misja można było napić się pysznej kawy i zjeść smaczne ciasto.

Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z partnerami przygotowało w tym roku wiele spotkań, warsztatów, drzwi otwartych, badań profilaktycznych i wystaw, a także wycieczki do ciekawych miejsc w Poznaniu, spotkania z ekspertami z zakresu prawa i ubezpieczeń społecznych oraz poradnictwo skarbowe. Jak zwykle nie zabraknie inspirujących wykładów i propozycji na aktywne spędzenie czasu. Przy współpracy z uniwersytetami trzeciego wieku oraz poznańskimi uczelniami wyższymi, organizowane będą bezpłatne wykłady otwarte, prowadzone przez kadrę akademicką w największych poznańskich ośrodkach naukowych. To wykłady z różnych dziedzin nauki – do współpracy zaproszone zostały zarówno wydziały nauk ścisłych, jak i społecznych, a także uczelnie artystyczne. Spotkania mają na celu łamanie stereotypu seniora skupionego wyłącznie na własnych chorobach i deficytach, podkreślając jednocześnie, że wraz z wiekiem nie zanika ciekawość świata, a i w późniejszym wieku można nauczyć się czegoś nowego. Wykłady odbywają się w salach wykładowych i dydaktycznych uczelni zaangażowanych w projekt. Dodatkowo, w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych, organizowane są bezpłatne warsztaty, głównie psychologiczne i rozwojowe.

Miło nam jednocześnie poinformować, że redakcja Magazynu MY60+ po raz kolejny objęła patronat medialny nad wydarzeniem. Fotoreportaż nie jest w stanie w pełni oddać wspaniałej atmosfery towarzyszącej inauguracji, jest tylko niewielką cząstką tego, co się działo na Dziedzińcu UM, a nieobecni – niech żałują…

Roman Szymański

DSC_9132DSC_9127DSC_9120DSC_9114DSC_9098DSC_9097DSC_9075DSC_9066DSC_9138