Sąsiedzka biblioteczka

pleszewRówno rok temu we wnęce klatki schodowej bloku przy ulicy Lipowej 5 w Pleszewie pojawiły się półki, na nich książki, a nad nimi hasło:Czytaj książki i się ciesz! Dołóż swoje, jeśli chcesz.

Tak zaczęła działać sąsiedzka biblioteczka, której pomysłodawczynią jest mieszkanka bloku, emerytowana nauczycielka, pani Halina Kończak, która aktywnie działa na wielu płaszczyznach życia społecznego, zasiada także w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Pleszewie. Zebrała podpisy i wystarała się o zgodę spółdzielni, a wsparły ją panie z biblioteki. Spółdzielnia zamontowała półki. Pierwsze książki ustawiła na nich pani Halina. Potem zaczęły dochodzić kolejne.

– Należę już do grupy 50+. Mam troje dzieci, które już wyfrunęły z gniazda. Każde z nich wzięło z mojej biblioteczki to, co chciało. Pomyślałam, że szkoda, by pozostała beletrystyka leżała – opowiada nasza bohaterka. – Sama należę do biblioteki i do klubu dyskusyjnego.

Pani Halina opowiada, jak to przez lata wspólnego zamieszkiwania w jednym bloku sąsiedzi zżyli się ze sobą. Doskonale zdaje więc sobie sprawę z tego, że nie wszystkich stać na zakup książek, nie wszyscy też są na tyle sprawni, by dotrzeć do budynku biblioteki.

– Mój pomysł wcale nie jest nowy – mówi skromnie. – To wszystko już było w podobnej formie, na przykład uwalnianie książek, zostawianie ich gdzieś dla innych. Sama zostawiłam kiedyś książkę na parapecie – wspomina i dodaje: Ważne jest, by czytać, bo czasem, gdy człowiek zaczyna myśleć, to nie wszystko wygląda tak, jakby się chciało…

Wielu sąsiadów dokłada kolejne książki do „swojej” biblioteczki. A na niższej kondygnacji klatki schodowej mają półkę z czasopismami, by każdy mógł poczytać czy to „Twój Styl” czy „Kuchnię”. I tak oto, poprzez wspólne czytanie pojawiają się nowe tematy rozmów.

Pani Halinie i mieszkańcom bloku przy ulicy Lipowej w Pleszewie gratulujemy pomysłu i wspieramy ich miłość do słowa drukowanego.

Magazyn My 50+ przekazał do sąsiedzkiej biblioteczki pakiet kilku książek, m.in. Wydawnictwa Naukowego PWN z serii „Cyfrowy świat” i innych.