Rusza rejestracja na szczepienie na Covid-19

Od piątku,  15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Zaraz potem, bo od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Pozostali będą mogli zgłosić chęć zaszczepienia poprzez krótki formularz online. Dzięki temu otrzymają informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

szczepienie na Covid

 

Ważne daty

Zgodnie z zapowiedziami rządu 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla najstarszych seniorów. Od tego samego dnia dostępny będzie też formularz zgłoszeniowy dla pozostałych dorosłych.

W pierwszej kolejności zapisy na szczepienia będą dostępne dla najstarszych.Na konkretny termin mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat (rejestracja potrwa do 21 stycznia 2021 r.);
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Wyjątkiem są pensjonariusze domów pomocy społecznej, którzy będą mogli się szczepić już od 18 stycznia. Mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli nigdzie jechać, aby przyjąć dawkę preparatu. Dzięki tzw. mobilnym punktom szczepień dostaną ją w tych miejscach, w których przebywają.

Harmonogram szczepień:

Szczepienia – zgodnie z Narodowym Programem Szczepień – odbywają się etapami. Obecnie trwa szczepienie tzw. grupy zero. To pracownicy ochrony zdrowia, domów i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Szczepieni w tym etapie mogą być również rodzice wcześniaków czy lekarze emeryci. Etap pierwszy obejmie szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych czy pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zaszczepić się będą mogły osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele. W etapie drugim dawkę preparatu przyjmą osoby poniżej 60. roku życia, które są w trakcie diagnostyki i leczenia lub mają choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie państwa i narażone na zakażenie. Etap trzeci to szczepienia przedsiębiorców, pracowników sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz pozostali dorośli.

Jak się rejestrować i zgłaszać?

Dla seniorów – rejestracja

Zapisać można się na trzy sposoby: poprzez infolinię, w wybranym punkcie szczepień oraz elektronicznie.

1. Infolinia

Pierwszy sposób to telefon na całodobową i bezpłatną rządową infolinię: 989. Senior może zadzwonić tam sam, ale może też poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL oraz numer telefonu komórkowego.

Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Lista punktów, w których będzie można przyjąć szczepionkę w Poznaniu znajduje się na stronie:

SZCZEPIMY SIĘ: MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS – potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie.

2. Wybrany punkt szczepień

Można również zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – wystarczy się z nim skontaktować. Adresy punktów szczepień w Poznaniu dostępne są na stronie internetowej:

SZCZEPIMY SIĘ: MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego terminu – wystarczy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt w pobliżu.

3. Rejestracja elektroniczna

Można też zarezerwować datę poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie PACJENT. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo ktoś będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji wysłane zostanie powiadomienie SMS. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem. Zarejestrować można się przez: Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość internetową, jeśli nasz bank daje taką możliwość.

Więcej informacji:

Dla pozostałych osób – zgłoszenia

Wszyscy pozostali dorośli od 15 stycznia będą mogli zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Aby to zrobić, należy wypełnić specjalny formularz: SZCZEPIMY SIĘ: FORMULARZ. Osoby, które go wypełnią, będą musiały podać adres mailowy i potwierdzić zgłoszenie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na podany adres mailowy przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin.

Uwaga! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy – wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.

Więcej informacji: SZCZEPIMY SIĘ: ZGŁOSZENIA

Transport

14 stycznia wojewoda polecił, by samorządy zapewniły transport do punktów szczepień osobom, które miałyby trudności w dotarciu tam samodzielnie (także osobom z niepełnosprawnościami). Potrzebę dowozu na szczepienia można zgłaszać, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt, nr tel.: 61 646 33 44.

Z dowozu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami (niezależnie od wieku), które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami (trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności). Dzwonić mogą również poznaniacy i poznanianki powyżej 70. roku życia, którzy mają obiektywne trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień i nie dadzą rady sami ich przezwyciężyć.

Ważne: zgłosić potrzebę transportu można dopiero po umówieniu konkretnego terminu szczepienia.

Jak przebiega szczepienie?

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie trzeba w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem lekarz zbada pacjenta, czy może zostać zaszczepiony. Po szczepieniu konieczna będzie 15-minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Jeśli pacjent otrzyma szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia należy umówić się od razu w punkcie szczepień, w którym podano pierwszą dawkę.

Informacja o przebytym szczepieniu

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znaleźć będzie można też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Więcej na temat IKP: INTERNETOWE KONTO PACJENTA

Na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR można również poprosić punkt szczepień.

Termin ważności e-skierowania

Wszystkie e-skierowania na szczepienie są ważne przez 90 dni. Jeśli pacjent nie posiada numeru PESEL lub minął termin ważności pierwszego e-skierowania, o wystawienie kolejnego e-skierowania można poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19

Za pośrednictwem infolinii uruchomionej przez Ministerstwo Zdrowia można uzyskać informacje o tematach związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W momencie uruchomienia procesu szczepień, poprzez infolinię będzie można również dokonać rejestracji. Infolinia jest bezpłatna i całodobowa.

Swoje pytania można kierować, dzwoniąc pod numer 989 (jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy Twój operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod numer 22 626 29 89). Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.

Infolinia, to niejedyne źródło informacji na temat szczepionki przeciwko COVID-19. Uruchomiona została również specjalna strona, na której dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe.

SZCZEPIMY SIĘ

Źródło: Centrum Inicjatyw senioralnych: https://centrumis.pl/szczepienia-najwazniejsze-informacje1.html

zdjęcie: pixabay