Rola mediów w życiu seniora

ws-1 ws-2 ws-3 ws-4Podczas trwających spotkań Rad Seniorów z całej Wielkopolski na specjalnie zwołanej Wiosennej Szkole Wielkopolskich Rad Seniorów, które odbyło się w dniach 12-14 czerwca się w malowniczej scenerii zamku w Rokosowie, program obejmował wiele zagadnień związanych ze strategią działań związanych z życiem osób starszych, ze szczególnym uwzględnieniem działań organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. Podczas spotkań poruszono m.in. kwestie polityki senioralnej oraz budowania lokalnych strategii tejże polityki. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu warsztatach kompetencyjnych, m.in. z wystąpień publicznych, komunikacji, negocjacji oraz budowania zespołu i pracy projektowej. Jednym z nich było zagadnienie związane z przekazem w różnych formach. Wśród zaproszonych prelegentów znalazły się osoby ze społeczności akademickich w województwie wielkopolskim oraz aktywnych działaczy społecznych. W jednym ze spotkań wziął udział przedstawiciel naszej redakcji.
W dobie Internetu szybkość przepływu informacji zwiększyła się w zadziwiającym tempie. Bez wątpienia ma to wpływ na życie kulturalne, społeczne, polityczne i rodzinne każdego z nas. Oczywiście znaczącą pozycję mają media, które krótko możemy określić, jako gazetowe w formie drukowanej i elektronicznej. Większość seniorów woli korzystać jednak z tych pierwszych. Spowodowane to jest dawnymi przyzwyczajeniami i chociaż dostępność do wersji elektronicznych jest dużo większa, to jednak istnieją bariery dla wielu ludzi w starszym wieku, które trudno pokonać. I nie można się temu dziwić. Są ludzie, którzy nie potrafią obsługiwać nośników elektronicznych, a wręcz ich się boją. Mimo że organizowane są kursy obsługi komputerów, to jednak nie każdy senior z tego korzysta. Trudno jednoznacznie znaleźć odpowiedź, co jest tego powodem. Czy związane to jest z poziomem wykształcenia, zamknięciem w swoim świecie i brakiem asertywności, a może powody są zupełnie inne? Faktem jest, że prasa drukowana dla seniorów, szczególnie ta bezpłatna, rozchodzi się szybko i każdy jej nakład jest niewystarczający do pokrycia pełnego zapotrzebowania.
Rola mediów we współczesnym świecie była jednym z tematów Szkoły. Wykład, którego prelegentem był red. Andrzej Piechocki, wykładowca akademicki na kierunku dziennikarstwa, uzmysłowił wielu przedstawicielom Rad Seniorów, jaką rolę odgrywają obecnie media w życiu osób starszych. Dzięki temu uczestnicy Szkoły w przystępny sposób otrzymali wiele istotnych informacji i mieli możliwość zapoznania się nie tylko z rolą przekazu, ale również poznanie wielu zagadnień warsztatu informacji medialnych, w tym komunikacji dziennikarskiej, kompetencji wypowiedzi, umiejętności prezentacyjnych, zainteresowania potencjalnego odbiorcy przygotowywanymi materiałami itd. Jest to o tyle ważny temat, z uwagi na to, że Rady Seniorów właśnie poprzez media, czy to własne komunikatory elektroniczne, czy wydawane biuletyny i informatory, przykazują seniorom wszelkie informacje. Media zajmują ważne miejsce w życiu współczesnego człowieka. Stanowią połączenie z otaczającym nas światem. Odgrywają wielką rolę we wszystkich dziedzinach życia. To one kształtują nasze upodobania i postawy. Dlatego tak istotne w działalności jednostek powołanych do pracy z seniorami mają wszelkie działania informacyjne i sposób ich przygotowywania oraz publikacji.
Organizatorem Wiosennej Szkoły Seniorów była Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, natomiast patronat honorowy objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Tekst i Foto: Roman Szymański