Prawidłowa dieta dla naszych kości

nadziejaOsteoporoza to choroba układowa szkieletu, która charakteryzuje się niską masą kostną oraz zwiększoną łamliwością kości. Może pojawiać się już u osób po 40-45 roku życia. Dotyka ona dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Rozpoznaje się ją na podstawie obniżonej gęstości mineralnej kości tzw. BMD.

Dzięki densytometrii jesteśmy w stanie wykryć tę chorobę, nawet, gdy nie ma jeszcze jej żadnych objawów, przewidzieć ryzyko złamań oraz określić stopień zagrożenia chorobą. Dlatego takie badania warto robić regularnie, zwłaszcza po 50. roku życia. Do czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi osteoporozy należy zwłaszcza palenie papierosów, siedzący tryb życia, picie większych ilości kawy i alkoholu, niedobór wapnia w diecie, a także przewlekłe stosowanie niektórych leków, takich jak sterydy lub leki przeciwzakrzepowe.

Leczenie osteoporozy to proces wieloletni – wolna odbudowa masy kostnej może wynosić ok. 5 proc. w skali roku. Nie tylko leczenie farmakologiczne jest jednak zalecane w takim przypadku, ale także leczenie żywieniowe, czyli odpowiednio dobrana dieta. Jeśli nawet nie wykryto u nas osteoporozy, a zbliżamy się do pięćdziesiątki, profilaktycznie powinniśmy zmienić swój jadłospis, najlepiej z pomocą doradcy żywieniowego.

Naszym kościom szkodzą produkty o dużej zawartości cholesterolu, nadmierne spożywanie produktów zwierzęcych, nadmiar soli kuchennej oraz duże ilości fosforanów znajdujących się w żywności przetworzonej, utrwalonej konserwantami.

A co im pomaga? Przede wszystkim wszelkie produkty bogate w witaminę D, K, B6 i C, wapń, magnez, cynk, bor oraz kwasy omega-3. Źródłem wapnia są między innymi: nabiał, nasiona roślin strączkowych, ryby, orzechy, len, pestki dyni oraz sezam. Kobiety oraz mężczyźni po 50. roku życia powinni przyjmować około 1300 mg wapnia na dobę. Witaminę D niezbędną do budowy kośćca znajdziemy głównie w rybach, ale również w wątrobie, jajach, drożdżach czy serach. Jednak tę witaminę zdecydowanie trudno jest dostarczyć w odpowiednich ilościach tylko z pokarmem, dlatego często zalecana jest dodatkowa suplementacja, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy też o spacerach, bo przebywanie na słońcu uzupełnia nasze zapotrzebowanie na tę witaminę.

Uważa się, że witamina K może pobudzać komórki do tworzenia osteoblastów – komórek tworzących kości. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, więc by lepiej ją przyswajać, warto produkty w nią bogate spożywać z odrobiną oliwy z oliwek lub oleju roślinnego. Witamina C odpowiada między innymi za produkcję kolagenu, ale także, jak wykazują badania, prawidłowa podaż tej witaminy w diecie (75-90 mg na dobę) chroni gęstość mineralną u kobiet w okresie pomenopauzalnym, o ile przyjmują one z dietą ponad 500 mg wapnia. Cynk wspomaga odnowę tkanki kostnej i jej mineralizację. Ten pierwiastek znajduje się między innymi w: pestkach dyni, sezamie i płatkach owsianych.

Niekorzystnie w rokowaniu osteoporozy działa zarówno nadmiar, jak i niedobór masy ciała, trzeba to więc również wziąć pod uwagę planując nasz jadłospis.

 Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy

———————————————————————————————————————————–

Lekkostrawnia – Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyka zaprasza na senioralne czwartki! W każdy pierwszy czwartek miesiąca konsultacja wstępna i pomiar profesjonalnym analizatorem składu ciała dla seniorów są bezpłatne. W pozostałe czwartki – 20 proc. zniżki na wszystko, łącznie z ułożeniem diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Rejestracja na wizytę pod numerem tel. 694 84 00 84.
ul. H. Sienkiewicza 22 B/2, 60-818 Poznań, tel. +48 694 84 00 84. dietetyk@lekkostrawnia.pl,www.lekkostrawnia.pl