Porady lekarza rodzinnego

_DSC4509Szeroką wiedzę o warunkach życia społeczno-bytowych i zdrowotnych osób w różnym wieku, szczególnie starszym, mają lekarze podstawowej opieki medycznej. Przyjmują w swych gabinetach rzesze pacjentów i odwiedzają ich w miejscach zamieszkania, zapoznając się także z ich sytuacją rodzinną i lokalową. Na wiele problemów ludzi starszych zwraca uwagę specjalista medycyny rodzinnej Maria Wosicka-Bura, która w swoim rejonie, w dzielnicy Jeżyce, ma dużo pacjentów po 65 roku życia. Na stan zdrowia seniorów wpływa wiele czynników. Często w starszym wieku osoby pozostają samotne. Stres, depresja, brak ruchu sprzyjają rozwojowi wielu chorób.

Zanika opieka w rodzinach wielopokoleniowych. Ze starszymi, schorowanymi i często niepełnosprawnymi osobami przeprowadza się wywiad środowiskowy i biorąc pod uwagę stan zdrowia, dochody pacjenta przydziela się opiekuna i ustala stawkę godzinową, która obecnie kształtuje się od 1zł do ok. 11zł za godzinę pomocy. Nie ma jednak możliwości opieki 24-godzinnej w warunkach domowych, a takiej wymaga coraz większa liczba osób w starzejącym się społeczeństwie.

Będąc w Belgii Pani Maria Wosicka-Bura miała możliwość zapoznania się z Domami Seniora. W nowoczesnych tego typu placówkach pensjonariusze mają jednoosobowe samodzielne pomieszczenia z przystosowaną dla niepełnosprawnych łazienką oraz niewielkim aneksem kuchennym, ale mają także możliwość otrzymania posiłków w wspólnej jadalni. Pensjonariuszy takich Domów Seniora otacza się całodobową opieką pielęgniarską, stwarza się możliwość rehabilitacji na miejscu i do wyboru różne formy urozmaiconego spędzania czasu. Istniejące obecnie w Polsce Domy Pomocy Społecznej są rodem z PRL-u, w których pensjonariusze mieszkają w wieloosobowych pokojach, z obcymi osobami. W dzisiejszych czasach tego typu placówki są nie do zaakceptowania. Własne niewielkie mieszkania, z właściwą opieką dostosowaną do wieku w Domach Seniora jest marzeniem wielu starszych osób. Zdaniem Marii Wosickiej-Bura, należy w Polsce sięgać do sprawdzonych, zaakceptowanych przez osoby starsze wzorców z Unii Europejskiej. Niestety nie słychać, aby w Poznaniu planowano wybudowanie nowoczesnych Domów Seniora.

Na inne ważne problemy, nie tylko dotyczące ludzi starszych, zwraca uwagę Maria Wosicka-Bura. Wczesne wykrywanie chorób powinno też być priorytetem w działalności służby zdrowia, a do tego celu służą także programy profilaktyczne finansowane z różnych źródeł: Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Poznania np. szczepienia przeciw grypie dla osób 65+, badania tomografią komputerową klatki piersiowej dla palaczy, badania wykrywające raka prostaty i jelita grubego i raka szyjki macicy. Przez szpitale na terenie Poznania okresowo organizuje się tzw. „białe soboty”, gdzie na badania zapraszane są osoby starsze. Wiele też badań wykonuje się w ramach kompetencji lekarzy rodzinnych. W populacji starszych osób istnieje potrzeba wykonania więcej ilości badań, co wiąże się z zwiększonymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów. Badania profilaktyczne są bardzo pomocne dla lekarzy rodzinnych, pozwalają na wczesne wykrywanie i leczenie wielu ciężkich schorzeń.

Lekarze systematycznie biorą udział w szkoleniach. Ostatnio zainteresowaniem lekarzy rodzinnych cieszył się kurs z zakresu opieki geriatrycznej, współfinansowany przez Unię Europejską. Przetarg na organizację kursu wygrała Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, a realizacji podjęło się Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Zatroskana o kondycję swoich pacjentów Pani Maria Wosicka-Bura radzi nie tylko swoim podopiecznym prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, bez nałogów, zachęca do ruchu na świeżym powietrzu, co może zapobiegać rozwojowi wielu chorób i sprzyja długowieczności.

Krystyna Wiśniewska

Fot. Radosław Bury

_DSC4514

 

_DSC4494