Podziel się opowieściami o Głównej i Dębcu

Fundacja Malta poszukuje opowieści o Głównej oraz Dębcu, z których powstaną drukowane Mapy Sentymentalne w ramach programu Generatora Malta „Woda jest tobą”.

Organizatorzy chcą poznać historie „wodą pisane”, spojrzeć na te miejsca z perspektywy stawów i rzek, usłyszeć wodne anegdoty mieszkańców oraz mieszkanek. Ogłaszają nabór na wspomnienia i zapraszają na spotkania, także online, podczas których będzie można porozmawiać o dzielnicach.

wspomnienia

Mapy Sentymentalne stworzą badaczki i artyści, którzy na co dzień działają na Dębcu i Głównej – Daniel Stachuła i Ewelina Chatłas z Fyrtel Główna oraz Maria Ratajczak i Urszula Ziober, członkinie Stowarzyszenie Zielona Grupa. To oni zbierać będą opowieści o dawnym i współczesnym życiu związanym z wodą i jej wpływem na losy dzielnic. Mapy będą nietypowymi przewodnikami po fyrtlach, śladami ich mieszkańców i mieszkanek – stworzone z legend, trajektorii
spacerów, pamiątkowych fotografii, a nie danych z urzędowych dokumentów. Stworzenie drukowanych map poprzedzą spotkania, podczas których będą zbierane wspomnienia i historie od mieszkanek i mieszkańców dzielnic.

Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”, a na Głównej wody nie brakuje. To właśnie tutaj, przez sam środek dzielnicy przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy. To wreszcie tutaj powstawały liczne fabryki, które wody potrzebowały. Opowieści o tej dzielnicy zebrane zostaną podczas wirtualnego spotkania, które odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:00 na platformie JitsiMeet – bezpośredni link do spotkania zostanie umieszczony na Facebooku, na wydarzeniu:

MAPA SENTYMENTALNA / ZBIÓRKA WSPOMNIEŃ

Chętni do współtworzenia mapy Głównej mogą się także kontaktować za pomocą maila: stowarzyszenie.smak@gmail.com lub telefonicznie: 662 070 369 lub 607 259 232.

Opowieściami o Dębcu, stawach na Dębinie, Warcie, nieistniejącym już jeziorku przy Orzechowej będzie można podzielić się 16 czerwca. O godz. 17:00 Stowarzyszenie Zielona Grupa zaprasza przed Dom Sąsiedzki przy ul. Bukowej 2a (wejście od ul. Kasztanowej), gdzie rozpocznie się spacer nad Wartę – z powodu ograniczonej liczby uczestników obowiązują zapisy mailowe: warsztaty@zielonagrupa.pl i telefoniczne: 668 398 394. Nad rzeką o godz. 17:45 rozpocznie się spotkanie, ­w którym będzie można wziąć udział także online. Link do spotkanie:

MAPA DĘBCA

Materiały można przekazać także mailowo warsztaty@zielonagrupa.pl, wrzucić do skrzynki na listy Domu Sąsiedzkiego bądź skontaktować się telefonicznie: 668 398 394.

W ramach Festiwalu Malta powstało już sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o fyrtlach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiery Map Sentymentalnych odbędą się na Malta Festival Poznań 2020 w formie spacerów po dzielnicy, podczas których usłyszeć będzie można zebrane opowieści i na nowo odkryć zapomniane miejsca.

zdj. pixabay