Pan Tadeusz niezłomny. Kim jest najstarszy w kraju kandydat na radnego?

Kandydaci na radnych czy prezydentów samorządowych wydają majątki, by zaprezentować się mediom, a za ich pośrednictwem – wyborcom. Plakaty, bilboardy, wywiady wyproszone u dziennikarzy, mailingi, ulotki reklamowe… Przecież liczy się każdy głos. Ale jest na listach kandydat, który rozgłos ma zapewniony, choć wcale o to jakoś specjalnie nie zabiega. Dlaczego? Bo udowadnia, że w każdym wieku można. Można sięgać gwiazd, realizować marzenia, być aktywnym, a nawet, jak się zechce, startować w wyborach.

Mowa o 93-letnim Tadeuszu Skrężynie, który jest najstarszym kandydatem na radnego. Gdy wrzuca się do przeglądarki Google to nazwisko, linków nie brakuje – pana Tadeusza można zobaczyć, posłuchać, przeczytać o nim wiele informacji. To obecnie jedna z bardziej popularnych i medialnych osób w kraju. Kandydat startuje z listy ugrupowania Lepszy Wałbrzych. I naprawdę całe swoje życie walczył o to miasto, realizował wiele własnych inicjatyw – pomysł na kandydowanie narodził się w sposób naturalny z wielkiej aktywności Tadeusza Skrężyny, człowieka słusznie „Zasłużonego dla miasta Wałbrzych”. Nagrodę tę odebrał w towarzystwie kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, grających i śpiewających piosenki z Borysławia i okolic.

Przechwytywanie

Treść uchwały Rady Miasta z 21 czerwca odczytała Przewodnicząca RM Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Pamiątkowy dyplom wręczył p.o. Prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej.

„Tadeusz Skrężyna pochodzi z Borysławia, gdzie urodził się ponad 90 lat temu, 8 marca 1921 roku. Wojna przerwała jego edukację, zajęcie znalazł w przemyśle naftowym. Po wojnie wraz z prawie 11 tysiącami Polaków z Borysławia znalazł się w Wałbrzychu.

W Wałbrzychu Tadeusz Skrężyna pracował na stanowiskach kierowniczych w Zarządzie Budynków Mieszkalnych, Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Przez kilkanaście lat był też przewodniczącym kolegium ds. wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Przejście na emeryturę zmieniło obszar jego działania, ale nie poziom aktywności. Ciągle udziela porad prawnych w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, zasiada w Radzie Honorowej „Starej Kopalni”, jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. Zainicjował podpisanie porozumień partnerskich z Borysławiem i Truskawcem. Działa także na rzecz Filharmonii Sudeckiej, a jego zbiory fotografii były prezentowane w Muzeum w Wałbrzychu.”

Więcej czytaj tutaj:

http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,10837

Pan Tadeusz jest także posiadaczem tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”.

Więcej czytaj tutaj:

http://www.powiat.walbrzych.pl/zdjecia/album/xix-miedzynarodowy-festiwal-teatrow-ulicznych/22/55

Aktywność to naturalny stan funkcjonowania. Pan Tadeusz jeździ na rowerze, spaceruje, korzysta z internetu i komputera, nie boi się wyzwań w postaci wywiadów radiowych czy rozmów przez skypa z ludźmi.

Ma mnóstwo pomysłów, marzy mu się choćby uczynienie z Chełmca (szczyt górski wznoszący się bezpośrednio nad Wałbrzychem) turystycznej atrakcji. Chciałby doprowadzić do budowy kolejki górskiej.

Tu można posłuchać wywiadu z panem Tadeuszem na antenie TOK.fm:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,16806780,Najstarszy_kandydat_na_radnego_w_Polsce__Senior_z.html

Tadeusz Skrężyna rozmawia przez skype podczas audycji realizowanej przez Radio Wrocław.

Tu można to zobaczyć i posłuchać:

https://www.youtube.com/watch?v=w6veCTXKO-g

Tadeusz Skrężyna w ramach projektu: Zapomniani świadkowie XX wieku opowiada o minionych czasach. Instytucja udostępniająca ponad 5-godzinne nagranie to Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Tematem są: geneza powstania zagłębia naftowego na ziemi drohobyckiej, życie codzienne w Borysławiu przed II wojną światową, dwie okupacje sowieckie (1939-1941 oraz po 1944) i okupacja niemiecka (1941-1944) w Borysławiu, mordy ukraińskie na Wołyniu, w Lwowskiem, Stanisławowskiem i Drohobyckiem w latach 1939-1945, geneza wyjazdu z Borysławia do Wałbrzycha w latach 1945-1946, warunki bytowe w Wałbrzychu po II wojnie światowej, stosunki społeczne w Wałbrzychu po 1945 roku (obecność na tym terenie Polaków z Francji, z Kresów Wsch., Polski centr., Westfalii, ludności żydowskiej, greckiej i licznej społeczności autochtonów), warunki lokalowe w Wałbrzychu (mieszkania niezniszczone, ale wilgotne, zarobaczone i często ograbione), komunikacja miejska w Wałbrzychu. Sygnatura nagrania w danym archiwum: AHM_1138.

Chcesz wysłuchać nagrania? Kliknij tutaj:

http://archiwa.org/as/ah/ah_szukaj.php?swiadek=Tadeusz%20Skr%C4%99%C5%BCyna&slowo=&keyword=0&projekt=0&id=2325&co=nagr&str=1

(pewu)