Opłatkowe spotkanie poznańskich seniorów

Wyjątkowo podniosła atmosfera świąteczna zapanowała w strzeszyńskiej Oazie, na spotkaniu opłatkowym, na które podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej i seniorów z kilku klubów zaprosiła Miejska Rada Seniorów w Poznaniu.

Spotkania z seniorami na stałe wpisały się w działania Miejskiej Rady Seniorów. W tym wyjątkowym spotkaniu, któremu patronuje z-ca Prezydenta Miasta Jędrzej Solarski wzięli udział zaproszeni goście, między innymi  ks. bp. dr. Damian Bryl (biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej), ks. Bartosz Strugarek – zastępca dyrektora Caritas i dyrektor Domu Księży Emerytów Archidiecezji Poznańskiej,  wszyscy dyrektorzy/kierownicy poznańskich DPS-ów, dyrektor CIS oraz przedstawiciele Urzędu Miasta. Było ono już dziesiątym z kolei. Wpisują się one w działania władz miasta, które z empatią i zrozumieniem podchodzi do problemów osób starszych, czego przykładem są różnorodne programy i udogodnienia skierowane dla tej grupy społecznej.  O wielu z nich informowaliśmy na łamach naszego Magazynu My60+. W ostatnich latach udało się wprowadzić kilka darmowych usług, które ułatwiają codzienne życie starszych mieszkańców, na przykład taksówka dla seniora, „złota rączka” (drobne naprawy w domach), wypożyczalnia książek (książki są dowożone do domów), wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego czy pedicure. Prezydent Solarski na spotkaniu poinformował, że w najbliższym czasie oferta pakietu „Viva senior” zostanie poszerzona o kolejne usługi. – Proponujemy na przykład mycie okien, bo dla osób niedołężnych stanowi to problem. Będzie z tego można korzystać raz w roku. Kolejny pomysł to sprzątanie grobów. Często senior jest w stanie pojechać na cmentarz, ale już nie ma siły, by umyć pomnik. Trzeci projekt to darmowa riksza dla seniorów na cmentarzach komunalnych. Prezydent Solarski zaapelował jednocześnie do seniorów, aby zgłaszali dalsze projekty, których wdrożenie umożliwi poszerzenie oferty.

 

Miła i świąteczna atmosfera, urozmaicona śpiewaniem kolęd, udzieliła się wszystkim, a dodatkowo każdy z seniorów otrzymał drobny upominek w postaci słodyczy, przygotowany przez Jerzego Gumnego – szefa Strzeszyńskiej Oazy. Łącznie w spotkanie wzięło udział ponad 130 osób.

 

Roman Szymański

DSC_1554

DSC_1478DSC_1471DSC_1470DSC_1465DSC_1461DSC_1458DSC_1552DSC_1545DSC_1542DSC_1539DSC_1526DSC_1512DSC_1503DSC_1498DSC_1497DSC_1489DSC_1485