Noc Muzeów w Bramie Poznania

Noc Muzeów w Bramie Poznania. Brama Poznania zaprasza 18 maja na wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów. W programie m.in. premiera Poznańskiego Szlaku Nauki oraz pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”. 

Muzuem Utracone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „100RZEŹBA – Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu obchodzi w tym roku jubileusz stulecia istnienia. Początki uczelni sięgają 1919 roku, gdy powstała Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, już wówczas jednym z kluczowych elementów nauczania było kształcenie w zakresie rzeźby. Powstały Wydział Rzeźby od samego początku skupiał znaczących twórców i artystów, a sam nieustannie się rozwijał i zmieniał wzbogacając swoją ofertę kształcenia. Wydział legitymuje się wspaniałym pocztem profesorów oraz absolwentów i do dzisiejszego dnia współtworzy wizerunek sztuki polskiej i światowej. Na wystawie prezentowane są wybrane dzieła artystów związanych z uczelnią, które pozwalają na przekrojowe ukazanie zagadnień artystycznych podejmowanych przez Wydział Rzeźby.

Oprowadzanie poprowadzi prof. Janusz Bałdyga – jeden z kuratorów wystawy.

Termin: 18 maja, godz. 16.00

Miejsce: Brama Poznania – Śluza Katedralne (wejście od strony ul. Dziekańskiej)

Wstęp wolny

Premiera Poznańskiego Szlaku Nauki

Włączając się w obchody stulecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przygotowało nową propozycję spojrzenia na miasto: Poznański Szlak Nauki na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Nauka to – zdaniem Newtona – stawanie na ramionach olbrzymów. Współczesne społeczności poznańskich uczelni podtrzymują tradycje humanistów z Akademii Lubrańskiego, uczonych jezuickich, społeczników  z Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wielu innych poznańskich badaczy i odkrywców. Spacerując ulicami Poznania z nowym folderem Traktu Królewsko – Cesarskiego i przyglądając się zabytkowym przestrzeniom miasta, poszukujemy śladów poznańskich naukowców, odkrywców, innowatorów i wynalazców.

W 2019 roku Poznań świętuje stulecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzi się większość dzisiejszych poznańskich szkół wyższych. Przez sto lat w stolicy Wielkopolski wykształcił się jeden z najmocniejszych polskich ośrodków akademickich. Poznańscy ludzie nauki nie osiadają jednak na laurach – tak jak przed wiekami, tak i teraz każdy rok przynosi nowe doświadczenia i wyzwania.

W ramach wydarzenia:

  • premierowo będzie można zabrać ze sobą folder Poznański Szlak Nauki;
  • o godz. 15:30 w Bramie Poznania Łukasz Sakowski z serwisu totylkoteoria.pl opowie o współczesnej promocji nauki i zagrożeniach płynących z pseudonaukowych mitów;
  • o godz. 17:00 będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikiem Poznańskim Szlakiem Nauki (start: plac przed Katedrą, wstęp wolny!);
  • od godz. 18:00 będzie można wziąć udział w grze terenowej „Akademicki Poznań – Gdzie kwitnie nauka?”. Miejsce – początek i koniec: plac Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zapisy na wydarzenie drogą mailową na adres: turystyka@trakt.poznan.pl;

Foldery będzie można pobrać w Bramie Poznania, CIK i CIT.

Noc Muzeów na ekspozycji Bramy Poznania

Noc Muzeów w Bramie Poznania zaczynamy o godz. 17:00 w dniu 18 maja, a kończymy o 01:00. Wstęp na ekspozycję będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2019. Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w  godzinach trwania wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.

Ostatnie wejście na ekspozycję na godzinę przed czasem zakończenia wydarzenia.

UWAGA!

Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną na Ostrów Tumski.

Muzeum Utracone

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów 17 maja w Krakowie i 18 maja w Warszawie, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się multimedialny pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawia najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te które udało się odzyskać. Od 10 lat organizatorami pokazu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR  oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN i NIMOZ.

Jubileuszowa odsłona filmu wizualnie zbliżona jest do teledysku. Poznamy bohatera, poszukującego klucza do swojej pamięci i tożsamości. „Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza wizje polskich dzieł sztuki – odzyskanych w ostatnich latach wysiłkiem MKiDN, oraz tych utraconych w wyniku II wojny światowej i ciągle poszukiwanych.

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

Miejsce: fasada budynku Bramy Poznania, ul. Gdańska 2

  • godz. 21:00 – oficjalne otwarcie jubileuszowej, 10. edycji Muzeum Utraconego;
  • w godz. 21:30 do 1:00 – projekcja filmu;

Źródło: CIS