Kto rządzi Poznaniem?

W poniedziałek, 19 listopada, w poznańskim Ratuszu w czasie sesji inauguracyjnej Rady Miasta Poznania kadencji 2018-2023, odbyła się uroczystość ślubowania prezydenta miasta Poznania.

Między innymi zadeklarował: Mieszkanki i mieszkańcy Poznania obdarzyli ogromnym zaufaniem nie tylko urzędującego prezydenta, ale i formację, która przez cztery lata współzarządzała Miastem. To zdecydowany wyraz aprobaty dla dotychczasowych działań i sposobu, w jaki zaczęliśmy rozwijać Poznań, który staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Systematycznie poprawiamy komfort ich codziennego życia, dbając o ich potrzeby, a nie o wyimaginowany marketingowy prestiż inwestycyjnych fajerwerków. Poznaniacy chcą chodzić po równych chodnikach, mieć blisko do parku czy na plac zabaw, jechać nowoczesnym tramwajem lub autobusem, posłać dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły czy na trening – niedaleko ich domu. Chcą czystszego powietrza, poczucia bezpieczeństwa, dostępnej kultury i możliwości rekreacji oraz centrum, gdzie można przyjemnie spędzić czas i pochwalić się nim gościom. Chcą wreszcie żyć po swojemu, zgodnie z własnymi wyborami i czuć się u siebie. Od samorządowych władz miasta oczekują sprawnego zarządzania, dbania o ich potrzeby, ale też szacunku i wsparcia w różnych życiowych sytuacjach.  

I te oczekiwania zobowiązuję się spełniać. Wiem, że będę miał duże wsparcie w Radzie Miasta Poznania. Wolą mieszkańców po raz pierwszy jedna formacja polityczna ma w niej stabilną większość, co pozwoli na sprawne podejmowanie potrzebnych decyzji. Liczę na merytoryczną współpracę i przedmiotowe, konstruktywne dyskusje. Mamy bowiem wyjątkową w historii Poznania szansę, by w ciągu tych pięciu lat podnieść nasz standard życia do poziomu osiągniętego w najlepszych miastach europejskich.

Będę robił, co w mojej mocy, by do tego doprowadzić. Obiecuję ciężko pracować i tego samego wymagać od wszystkich moich współpracowników w Urzędzie. Zadania, które mamy do wykonania, będziemy realizować najlepiej, jak to możliwe. Jestem zdeterminowany, by każdy dzień rozpoczynającej się prezydentury wykorzystać maksymalnie efektywnie…”

Również w Ratuszu radni otrzymali dokumenty – zaświadczenia o wyborze do Rady Miasta Poznania. Miło nam poinformować, że w obecnej Radzie Miasta jest duża liczba kobiet, które zapewne wpłyną na stronę merytoryczna posiedzeń, bo kto jak kto, ale kobiety mają niejednokrotnie bardziej pragmatyczne spojrzenie na sprawy miasta szczególnie w kwestiach społecznych.

Posiedzenie Rady Miasta przyniosło kolejne rozstrzygnięcie – Grzegorz Ganowicz został wybrany, po raz piąty, na przewodniczącego Rady Miasta Poznania. Był jedynym kandydatem, którego zgłosił klub Koalicji Obywatelskiej. Wiceprzewodniczącymi rady zostali: Dominika Król (PO) i Agnieszka Lewandowska (Nowoczesna), a także Przemysław Alexandrowicz (PiS).

Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta – Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przedstawił swoich czworo zastępców. Są nimi: Mariusz Wiśniewski, Jędrzej Solarski, Bartosz Guss– dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Poznania  i Katarzyna Kierzek-Koperska z Nowoczesnej. Ze stanowiskami pożegnali się Maciej Wudarski i Tomasz Lewandowski. Bez zmian pozostaje zakres obowiązków skarbnik i sekretarza miasta. Funkcje te będą nadal sprawować odpowiednio Barbara Sajnaj i Stanisław Tamm. Podczas konferencji m.in. Jędrzej Solarski zadeklarował jeszcze większą pomoc i zainteresowanie sprawami seniorów, w co można wierzyć, analizując dotychczasowe działania Urzędu Miasta na rzecz osób starszych.

Nasza redakcja z dużym optymizmem podchodzi do złożonych deklaracji i życzy nowym władzom ich spełnienia…

Tekst i Foto: Roman Szymański

 DSC_0794DSC_0841DSC_0808DSC_0846