I ty możesz zostać… Guliwerem!

pobie pobie1Ciekawą wycieczkę dla podopiecznych DPS w Poznaniu zorganizowała Miejska Rada Seniorów. Tym razem seniorzy udali się do Pobiedzisk, miasteczka położonego na historycznym Szlaku Piastowskim, pomiędzy Poznaniem a Gnieznem. Celem wyprawy był Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – pierwszy w Polsce Park Miniatur, powstały już w 1998 r. Skansen obejmuje ponad sto znanych i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz całej Wielkopolski. Miniatury w Skansenie w Pobiedziskach są wykonane w skali 1:20 z trwałych materiałów i wiernie odwzorowują oryginały. Co ciekawe, niektóre fragmenty są realizowane z materiałów identycznych, jak w przypadku obiektów oryginalnych. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalinie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Dzięki wizycie w skansenie seniorzy mogli poczuć się jak Guliwer z powieści Jonathana Swifta, mogli popatrzeć na wszystkie obiekty z innej perspektywy, która na co dzień jest niedostępna.

Dzięki udziałowi funduszy unijnych Gmina Pobiedziska rozpoczęła modernizację terenu, dzięki której skansen zyska na atrakcyjności. Skansenem Miniatur administruje Ośrodek Sportu i Rekreacji. Warto zaplanować odwiedziny w tym uroczym miejscu, położonym w połowie drogi krajowej nr 5, pomiędzy Poznaniem i Gnieznem, tym bardziej że jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce, a co najważniejsze umożliwia poznanie najciekawszych obiektów Wielkopolski w jednym miejscu.

 

Tekst i Foto: Roman Szymański