Enea dla pokoleń. Bezpieczny i zdrowy senior

Enea zaprasza seniorów oraz wielopokoleniowe rodziny do projektu „Enea dla pokoleń. Bezpieczny i zdrowy senior”. Już po raz trzeci Fundacja Enea wraz ze Stowarzyszeniem My 50+ będą edukować w zakresie bezpieczeństwa oraz świadomości konsumenckiej. Tegoroczną nowością jest TeleRada – bezpłatna infolinia, na której będą dyżurować eksperci, m.in. lekarz, prawnik czy dietetyk.

Realizowany od 2018 roku projekt zmienia swoją formułę. Ze względów bezpieczeństwa, w trosce o zdrowie wszystkich uczestników, w miejsce dotychczasowych wydarzeń i bezpośrednich spotkań pojawią się webinary oraz wirtualne spotkania. Powstaną eksperckie poradniki pod patronatem Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Nowością jest bezpłatna infolinia, na której dyżury będą pełnić eksperci z różnych dziedzin.
Pod numerem telefonu 800 805 605 porad eksperckich będą udzielać: dietetyk, prawnik, pracownik socjalny, rzecznik konsumentów, lekarz i farmakolog. Z infolinii TeleRada będzie można korzystać w wyznaczonych godzinach przez pięć dni w tygodniu. W poniedziałki porad będzie udzielał specjalista żywienia, który wyjaśni jak zdrowo się odżywiać i jaką dietę stosować w różnego rodzaju schorzeniach. We wtorek przy telefonie dyżurować będą prawnicy, u których można zasięgnąć porady dotyczącej prawa, od spadkowego do mieszkaniowego, po cywilne. Środa to dyżur specjalisty w zakresie pomocy socjalnej. Tego dnia można pytać o zasiłki i pomoc socjalną, wnioski dotyczące opieki społecznej i wsparcie rzeczowe od samorządu. W czwartki przy telefonie będą dyżurować eksperci z biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Poznaniu, którzy pomogą rozwiązać problemy związane z reklamacjami i zagadnieniami związanymi z podpisywaniem umów konsumenckich. Z kolei piątkowe poradnictwo prowadzone przez lekarza i farmakologa będzie kontynuacją projektu, prowadzonego przez studentów medycyny i farmacji z nauczycielami akademickimi z Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Serdecznie zachęcam do korzystania z możliwości kontaktu z naszymi ekspertami za pośrednictwem infolinii TeleRada. To bezpieczny sposób kontaktu bez wychodzenia z domu, wiarygodne źródło wiedzy i rzetelna pomoc w rozwiązywaniu problemów – mówi Anna Dolska, prezes Zarządu Stowarzyszenia My 50+, koordynatorka projektu.

Tylko w ubiegłym roku podczas około stu godzin warsztatowych w projekcie „Enea dla pokoleń” wzięło udział ponad 2 830 uczestników. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Szczegóły na stronie https://www.enea.pl/fundacja/enea-dla-pokolen oraz na bieżąco na naszej stronie i w drukowanej wersji My60+. Zajawka

O wcześniejszych edycjach projektu:

„Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”

 To projekt stworzony z myślą o seniorach, którzy w czasie organizowanych dla nich warsztatów, będą rozmawiać
o bezpieczeństwie. Z mieszkańcami nie tylko wielkopolskich gmin spotkają się przedstawiciele Enei oraz strażacy. Organizatorami akcji są: Fundacja Enea, Państwowa Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie My50+ .

Akcja skierowana jest do rodzin wielopokoleniowych, w których najstarsze pokolenie odgrywa bardzo ważną rolę,  m.in. poprzez angażowanie się w codzienne życie rodzinne i aktywny udział w opiece oraz wychowywaniu wnuków lub prawnuków. Jej celem jest edukacja, kształtowanie świadomości konsumenckiej i wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych. Podczas organizowanych w gminach spotkań dla seniorów, będą przekazywane informacje o tym jak poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych, jak zachować się w czasie spotkania z odwiedzającym dom przedstawicielem handlowym i jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy.

Chcemy być blisko naszych Klientów i wspierać ich w różnych dziedzinach życia. Mamy świadomość, że działalność Grupy Enea – producenta, dystrybutora i sprzedawcy energii – ma wpływ na środowisko i społeczeństwo, w którym wszyscy funkcjonujemy. Dlatego tak ważne jest dla nas bezpieczeństwo i to o nim chcemy rozmawiać w czasie warsztatów, na które serdecznie zapraszam – mówił Agata Goor z Fundacji Enea.

Uczestnicy spotkań dowiedzą się ponadto jak reagować na nagłe wyłączenia prądu, które mogą się pojawić np. w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych i co robić, gdy w domu pojawi się ogień. Omawiane będą również działania prewencyjne związane z zatruciami tlenkiem węgla (czadem) oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

To jest nasz wspólny głos w sprawie bezpieczeństwa. Projekt jest wyrazem naszej troski
i wspólnych działań tych instytucji i organizacji społecznych, które znają potrzeby seniorów
i dostrzegają ich potencjał i zaangażowanie. Najważniejsza dla nas jest edukacja i profilaktyka pożarowa, która ma na celu wzrost świadomości o skutkach zagrożeń, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu
– powiedział bryg. Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Pierwsze spotkanie odbyło się 28 kwietnia w Kórniku, kolejne w gminach: Kościan, Wronki, Kostrzyn nad Odrą, Miasteczko Krajeńskie, Czerwieńsk, Żary, Międzychód, Zielona Góra, Police. Ostatnie będą miały miejsce w listopadzie. Warsztatowy charakter spotkań sprawi, że uczestnicy będą bezpośrednio angażowani w przebieg każdego z nich, biorąc udział również w praktycznych zadaniach
i wyzwaniach. Wszyscy otrzymają materiały edukacyjne. Na każdym spotkaniu pięciu uczestników, którzy jako pierwsi prawidłowo wypełnią quiz zostanie obdarowanych czujkami dymu i czadu. Seniorzy będą się spotykać w dni powszednie (poza warsztatami w Kórniku), dlatego organizatorzy zadbają również o opiekę i zabawę dla ich podopiecznych – wnuków i prawnuków.

Jesteśmy przekonani, że dzięki profesjonalizmowi naszych partnerów: Fundacji Enea
i Państwowej Straży Pożarnej, przyczynimy się do wzrostu świadomości konsumenckiej
i bezpieczeństwa seniorów oraz ich rodzin. Nasz wspólny projekt pełni jeszcze inną, ważną funkcję: ma nie tylko uczyć i utrwalać dobre nawyki, ale też integrować międzypokoleniowo
– podkreślała Anna Dolska, prezes Stowarzyszenia My50+.

Organizatorami projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” są Fundacja Enea, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Stowarzyszenie My50+. Honorowy patronat objęli Wojewodowie: Wielkopolski, Lubuski i Zachodniopomorski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Minister Pracy i Polityki Społeczne oraz w 2018 r. Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Patronat medialny: TVP3

Gdzie się spotykamy

Spotkania w ramach programu ,,Enea dla pokoleń” w 2019 r.
Obejrzyj nasz film tu kliknij

Projekt w 2018 r. objął środowiska senioralne w wybranych gminach północno-zachodniej Polski. Jej celem była edukacja osób starszy oraz zwiększenie poziomu ich bezpieczeństwa. Od końca kwietnia 2018 r. odbyło się 10 spotkań w gminach, na terenie których działa Grupa Enea znajdujących się w województwach: wielkopolskim i  lubuskim. Bardzo dobry odbiór projektu przez środowiska lokalne i jego efekty edukacyjne spowodowały, że wszyscy partnerzy ,,Enei dla pokoleń” podjęli wspólną decyzję o kontynuacji spotkań w 2019 r.  

Poznań – 17 lutego – Klub Raszyn
Bydgoszcz – 5 marca – III Forum Seniora
Poznań – 7 marca – Klub Zorza
Góra – 26 kwietnia – Ośrodek Kultury
Poznań – 10 czerwca – Klub Seniora 82
Luboń – 24 czerwca – Ośrodek Kultury
Śmigiel – 24 września – Centrum Kultury
Radawnica – 25 września – sala wiejska
Bydgoszcz – 25 września – IV Forum Seniora

Poznań – 25-26 października targi Viva Seniorzy!
Czarnków – 6 listopada – Klub Seniora PKPS
Połaniec – 15 listopada – Elektrownia Połaniec
Nowa Sól – 4 grudnia – Forum Seniora 

Projekt „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” w 2018 roku:
kwiecień:
Kórnik – 28 kwietnia godz.10.00
maj:
Kościan – 15 maja, godz. 10.00, Kościański Ośrodek Kultury
Wronki – 22 maja, godz. 10.00, Kinoteatr Gwiazda
wrzesień:
Kostrzyn nad Odrą – 18 września, godz. 10.00, Europejskie Centrum Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Miasteczko Krajeńskie – 25 września godz. 12.00, Dom Kultury
październik:
Chodzież – 12 października, godz. 11.00, Dom Kultury,
Poznań – 19-20 października, targi Viva Seniorzy! – MTP,
Czerwieńsk – 26 października, godz. 11.00, Gimnazjum,
listopad:
Międzychód – 20 listopada godz. 11.00,  sala sesyjna Urzędu Miasta ul. Marszałka Piłsudskiego 2
grudzień:
Rawicz – 3 grudnia godz.17.00, aula I LO ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego 29

Zapraszamy!