E-stetyskop do użytku domowego

Ruszył pilotaż e-stetoskopów do użytku domowego. Kto i gdzie może zgłosić się do programu?

e-stetoskop

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy, wykorzystujący elektroniczny stetoskop w zdalnym leczeniu. Jest on prowadzony w wybranych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w całej Polsce. Akcja skierowana jest do pełnoletnich pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Do końca listopada ma zostać przebadanych przynajmniej 1000 osób.

Celem programu jest ocena skuteczności e-stetoskopu w zdalnym badaniu pacjenta po przebyciu COVID-19 z współistniejącymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy obturacyjne zapalenie płuc. Do udziału zakwalifikowano 30 placówek z całej Polski. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

– Jestem ogromną entuzjastką e-stetoskopu. To wielki krok naprzód w leczeniu zdalnym – do tej pory w trakcie teleporad lekarz mógł opierać się tylko na tym, co powiedział mu pacjent o swoich objawach. Dzięki e-stetoskopowi specjalista ma dostęp do odsłuchu rzeczywistych pomiarów pacjenta, co nie tylko ułatwia mu pracę, ale jest także udogodnieniem dla przewlekle chorych pacjentów. Nie muszą oni już odbywać częstych kontroli w przychodni – zamiast tego przeprowadzają samodzielnie badanie w warunkach domowych, a wyniki omawiają z lekarzem w trakcie telekonsultacji. Mam wielką nadzieję, że elektroniczne stetoskopy już w niedalekiej przyszłości będą podstawą wyposażenia każdej placówki POZ w Polsce – mówi Beata Jackowska, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego CMP, sieci placówek zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, które biorą udział w rządowym programie pilotażowym e-stetoskopu.

Jak działa elektroniczny stetoskop?

E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Mogą być one następnie dodatkowo wzmacniane, aby umożliwić ich wyraźne odsłuchanie. Kolejno, sygnały elektroniczne są przetwarzane i digitalizowane oraz wysyłane do komputera lekarza, który je odsłuchuje.

Nagrania, które otrzymujemy na komputer są nawet bardziej dokładne niż te, które słyszymy używając standardowego stetoskopu podczas stacjonarnego osłuchiwania pacjenta. Urządzenie jest bardzo czułe, a dźwięk dodatkowo wzmacniany, dlatego badanie jest wiarygodne. Każdego pacjenta, któremu udostępniamy elektroniczny stetoskop instruujemy, jak prawidłowo wykonać pomiar w domu. Ponadto do urządzenia została stworzona specjalna aplikacja mobilna, która krok po kroku wskazuje, co należy zrobić. Bardzo ciężko o błędne wykonanie badania. Natomiast, jeśli pojawiają się nieprawidłowości, urządzenie i aplikacja na nie wskazują – mówi lekarz Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Kwalifikacja pacjentów

Lekarz POZ kwalifikuje pacjentów do programu podczas wizyty stacjonarnej. Ustala wtedy także liczbę badań i częstotliwość ich wykonywania indywidualnie dla każdej osoby. Stetoskop mogą otrzymać pacjenci, którzy ukończyli 18 r.ż., przebyli zakażenie koronawirusem oraz mają potwierdzone choroby współistniejące układu oddechowego. Poza prezentacją korzystania z e-stetoskopu przez lekarza, pacjent otrzymuje wydrukowaną instrukcję i zalecenia.

– W programie pilotażowym e-stetoskopów w naszych placówkach mogą wziąć udział pacjenci CMP korzystający z usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ. Udział w projekcie jest darmowy i proponujemy go osobom, które przebyły zakażenie COVID-19 oraz zmagają się z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Regularne odsłuchy z e-stetoskopu umożliwiają lekarzowi postawienie precyzyjnej diagnozy i dobre dobranie leczenia  indywidualnego – dodaje Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Program pilotażowy e-stetoskopu powstał w ramach Domowej Opieki Medycznej i będzie prowadzony do końca listopada br.

Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni posiadających obecnie 17 oddziałów na terenie Warszawy, Piaseczna, Łomianek i Józefosławia. Jest polską, rodzinną firmą, która powstała w 2002 roku. Jej misją jest dostosowanie się do potrzeb pacjentów i ich zaspokojenie, a także wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku i rozwój oferty biznesowej. CMP oferuje prywatną opiekę specjalistyczną, a także realizuje wizyty z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na stałe współpracuje z ok. 400 podwykonawcami na terenie całej Polski i ok. 700 specjalistami. Od 2019 r. firma prowadzi badania kliniczne m.in. w zakresie leczenia grypy czy chorób z obszaru pulmonologii, kardiologii i ginekologii, a obecnie również leków na COVID-19.

zdj. pixabay