Dożynki Miejskie w Poznaniu

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i Poznaniaków. Są okazją do odetchnienia od miejskiego stylu życia oraz dają możliwość obcowania z kulturą wiejską.

Poznań to miasto zurbanizowane i nowoczesne, co powoduje, że większość mieszkańców, a szczególnie obecne pokolenie najmłodszych, nie zna zwyczajów wiejskich i kultury towarzyszącej różnym obyczajom wiejskim. Dzięki Dożynkom zorganizowanym w dniu 2 września w Parku Wilsona „mieszczuchy” mieli możliwość zapoznania się z częścią ginącej kultury wiejskiej, a dla miłośników rękodzieła poznanie umiejętności wytwórczych w różnych zawodach, niejednokrotnie zapominanych lub nieznanych mieszkańcom miasta. Umożliwiały to warsztaty garncarskie, świecownicze, kowalskie i zielarskie. Swoje eksponaty zaprezentowało muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.

Na dożynkowej scenie zaprezentowały się grupy taneczno-muzyczne o różnym charakterze, w tym: zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego, Orkiestra Miasta Poznania przy MPK i zespół ludowy Stokrotki oraz grupa taneczna Broadway Ladies, teatru Z głową w chmurach oraz zespół Wędrowne Gitary. Imprezami towarzyszącymi były pokazy: florystyczne, pracy psów ratowniczych oraz wystawy: gołębi i drobiu ozdobnego, królików, zwierząt gospodarskich i kotów; warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy; animacje dla dzieci; konkurs wiedzy rolniczej. Smakosze natomiast mogli zjeść darmową grochówkę z kotła i białą parzoną kiełbasę oraz napić się kawy.
Tekst i Foto: Roman Szymański

Poniżej przedstawiamy fotorelację z tej ciekawej i edukującej imprezy.
d-1 d-2 d-3 d-4 d-5 d-6 d-7