Choroba zwyrodnieniowa siatkówki związana z wiekiem

Choroba zwyrodnieniowa siatkówki – AMD (Age-related Macular Degeneration) nazywana także chorobą plamki żółtej, to podstępny wróg, którego pojawienie się może prowadzić do stopniowej utraty wzroku. Jest to schorzenie związane z procesami starzenia się organizmu, gdzie wiek pacjenta stanowi główny czynnik ryzyka jej wystąpienia. Choroba ta jest chorobą przewlekłą co oznacza, że od momentu diagnozy będzie towarzyszyła do końca życia. Nieleczona prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.

Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa siatkówki jest trzecią po jaskrze i zaćmie przyczyną zaburzeń wzroku u osób dorosłych w krajach rozwiniętych.

Choroba występuje w dwóch postaciach – suchej i mokrej. Postać sucha AMD dotyczy ok. 85% przypadków, a jej postęp następuje wolniej aniżeli ma to miejsce w drugiej postaci – wysiękowym (mokrym) AMD. W postaci wysiękowej dochodzi do powstania w oku dodatkowych naczyń krwionośnych (proces nosi nazwę angiogenezy), z których sączyć się może płyn (krew) powodując zaburzeni widzenia „na wprost”.

Niepokoić powinno pojawienie się ciemnej bądź jasnej plamy w centralnym polu widzenia, która nie znika utrudniając np. czytanie czy wybieranie numerów na klawiaturze telefonu lub obserwowanie falowania obrazu czy też krzywienia się prostych linii np. fug pomiędzy płytkami. O zaobserwowaniu takich zmian należy niezwłocznie poinformować lekarza rodzinnego, który prawdopodobnie wyda skierowanie do lekarza okulisty.

W chwili obecnej nie są dostępne metody, które zapobiegłyby wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej. Ogromną rolę odgrywa profilaktyka, która obejmuje m.in. dbałość o dietę bogatą w składniki korzystne dla wzroku (luteina, zeaksantyna, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy E i C, selen, cynk), aktywność fizyczna, stosowanie okularów słonecznych czy unikanie palenia tytoniu. Chorobę można leczyć, kluczowe jest jednakże jej wczesne wykrycie.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA21” realizuje projekt „Wiem o AMD!” skierowany do mieszkańców Poznania w wieku powyżej 60 lat w zakresie edukacji i informowania o chorobie zwyrodnieniowej siatkówki związanej z wiekiem (AMD). Zadanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach projektu stworzony został Punkt konsultacyjny, zlokalizowany w Poznaniu na os. Piastowskim 115. Osoby zainteresowane mogą uzyskać w nim osobiście lub telefonicznie poradę dotyczącą m.in. ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową siatkówki związaną z wiekiem oraz metod diagnostycznych czy leczniczych.

W kolejnych numerach czasopisma omówione zostaną bardziej szczegółowo czynniki ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową siatkówki związaną z wiekiem (AMD) oraz metody profilaktyki, diagnostyki i leczenia tej choroby.