Bezpłatne zajęcia ćwiczenia pamięci

Bezpłatne zajęcia ćwiczenia pamięci dla seniorów pod hasłem „Siłownia pamięci” to doskonały poradnik dla każdego. 

Ćwiczenie umysłu – w zależności od stanu zdrowia, kondycji poznawczej, ale też motywacji ćwiczącego i jego zaangażowania – przynosi wiele korzyści. Może pozytywnie działać na pamięć lub też chronić przed nagłym obniżeniem jej sprawności. Często wpływa na poprawę sprawności innych procesów poznawczych, np. myślenia, uwagi czy kreatywności. Trening pamięci sprzyja również nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji.​

grafika Siłownia

  • Siłownia Pamięci to praktyczny i bezpłatny narzędziownik zawierający różnorodne materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu treningów umysłu z seniorami. Zostały one opracowane z myślą o terapeutach, pedagogach, psychologach czy pracownikach socjalnych z bogatym doświadczeniem, jak i animatorach, bibliotekarzach, pracownikach domów kultury czy centrów aktywności niespecjalizujących się w treningach umysłu.

    Przyjazna formuła Siłowni Pamięci umożliwia także osobom bez żadnego doświadczenia – opiekunom, członkom rodziny, znajomym – korzystanie z ćwiczeń, które mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i kondycję poznawczą seniora.

     

    Na Siłownię Pamięci do zajęć grupowych składa się kilka elementów:

    Poradnik

    Poradnik wprowadza w tematykę treningów umysłu i terapii reminiscencyjnej. Zawiera praktyczne porady, jak przygotowywać i prowadzić zajęcia z seniorami, jak radzić sobie z największymi wyzwaniami w pracy z osobami starszymi. Osoby szukające dalszych wskazówek i inspiracji znajdą w poradniku listę publikacji poświęconych tematyce treningu umysłu, adresy stron, z których można czerpać materiały do zajęć (zdjęcia, ikony, symbole), a także informacje o przydatnych programach i aplikacjach dedykowanych treningowi pamięci. Więcej…

    Ćwiczenia

    Ćwiczenia są sprawdzone i stosowane przez praktyków i praktyczki pracy z seniorami. Niektórym ćwiczeniom towarzyszą karty pracy. Dla ułatwienia każde ćwiczenie zostało opisane w specjalnej – karcie zawierającej: tytuł ćwiczenia (wykorzystywany potem także w scenariuszach zajęć), poziom trudności, rodzaj, funkcję poznawczą jaką wzmacnia, spis materiałów lub rekwizytów przydatnych do wykonania ćwiczenia, szczegółową instrukcję wykonania „krok po kroku” (wraz z przykładami), a także – w przypadku niektórych – wskazówki, jak uczynić ćwiczenie trudniejszym, łatwiejszym lub jak je nieco zmodyfikować, oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania go z seniorami. Więcej…

    Scenariusze zajęć

    Scenariusze służą do pracy z grupą seniorów. Zawierają stałe elementy, różne warianty ćwiczeń (w zależności od poziomu funkcjonowania grupy i jej liczebności) oraz uwagi metodyczne. Scenariusze zajęć wykorzystują opisane wyżej ćwiczenia, ale też inne materiały, w tym aplikacje na tablet MEMO. Część scenariuszy została opracowana jako roczny cykl edukacyjny dla seniorów, jednak można z nich korzystać elastycznie, wybierając i przerabiając treści zgodnie z potrzebami. Więcej…

    Aplikacje MEMO

    W scenariuszach zajęć wykorzystano aplikacje na tablet, stworzone z myślą o seniorach. Aplikacja MEMO Dzień ma formę dziennego kalendarza, który oprócz podstawowych informacji na każdy dzień (data, imieniny) zawiera opisy nietypowych świąt oraz ciekawostki dotyczące funkcjonowania mózgu i pamięci. MEMO Pamiątki jest inspirowana terapią reminiscencyjną i pozwala na utrwalanie oraz przechowywanie ważnych dla seniorów wspomnień, poprzez zrobienie zdjęcia i nagranie opowieści. MEMO Trening zawiera różnorodne ćwiczenia, które stymulują działanie umysłu. Więcej…

  • POMYSŁ

    Pomysł na Siłownię Pamięci zrodził się przy okazji badań przeprowadzanych przez Fundację „Stocznia”. Okazało się, że choć instytucje i ośrodki opieki mają bardzo dużą swobodę w tworzeniu oferty zajęć dla seniorów, i choć w wielu przypadkach jest ona bardzo bogata, to aktywności związane z treningiem umysłu są dość rzadko dostępne. Pewne ich elementy są włączane do terapii zajęciowej (robienie krzyżówek, wykreślanek), ale jak pokazują badania, pożądane efekty przynosi jedynie kompletny, systematyczny trening. Mała dostępność podobnych zajęć przekłada się także na niski poziom świadomości seniorów i ich rodzin na temat możliwości trenowania umysłu.

    Fot. Dom Pomocy Społecznej w Gdyni, ul. Pawia 31

    Osoby prowadzące trening, które wzięły udział w badaniach, zwracały uwagę na problem braku odpowiednich materiałów do ćwiczeń. Prowadzący często zmuszeni są korzystać z gier i zabaw dla dzieci, które część seniorów postrzega jako infantylne. Z kolei gry i zabawy pamięciowe stworzone z myślą o dorosłych okazują się za trudne dla osób starszych ze względu na ich obciążenia i deficyty poznawcze. Dla prowadzących zajęcia oznacza to konieczność samodzielnego tworzenia scenariuszy zajęć i ćwiczeń. A to nie dość, że pochłania dużo czasu w – i tak już napiętych – grafikach, ale też nie zawsze daje zadowalające efekty.

    Fot. Dom Pomocy Społecznej w Gdyni, ul. Pawia 31

    Autorki Siłowni pamięci:

    dr Edyta Bonk i Maria Jarco-Działak

    Źródło: https://www.silowniapamieci.pl/