Aleksandra Banasiak. Nasza poznańska bohaterska pielęgniarka. 25 lat Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec’56”

W czasie Poznańskiego Powstania 1956 roku Aleksandra Banasiak ratowała rannych pod obstrzałem kul. Od 22 lat nieprzerwanie jest prezesem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec’56”, które w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia istnienia.

PrzechwytywaniePełną ciepła i ogromnej życzliwości dla ludzi Aleksandrę Banasiak poznałam w Komitecie Organizacyjnym Obchodów Czerwca’56 w roku 1991. Przygotowywano bogaty program obchodów, w tym wystawę „Poznań – Budapeszt’56”. Wystawa, której byłam kuratorem razem z członkiem Stowarzyszenia śp. Janosem Brendelem, była prezentowana m.in. w Budapeszcie i w Moskwie, gdzie w składzie delegacji związanej z ekspozycją była także Aleksandra Banasiak. Jak dotychczas wystawa „Poznań – Budapeszt’56 jest jedyną ekspozycją przygotowaną w Poznaniu pokazywaną w wielu europejskich stolicach.

Aleksandra Banasiak może poszczycić się wieloma odznaczeniami m. in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.), odznaczeniem Florence Nightingale – najwyższym, międzynarodowym medalem pielęgniarskim (2005 r.), Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi (2014 r.), była także matką chrzestną statku „Poznań” (1981 r.). Stowarzyszenie, któremu prezesuje Aleksandra Banasiak może wykazać się wieloma działaniami i osiągnięciami.

W ścisłej współpracy z władzami oświatowymi miasta i województwa poznańskiego organizowane są systematycznie spotkania członków Stowarzyszenia z młodzieżą, przybliżające problematykę Poznańskiego Powstania 1956 roku. Także dzięki staraniom m.in. Stowarzyszenia powstało muzeum Powstania Czerwca 1956 roku w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Innym kierunkiem działalności jest współpraca z bratnimi Węgrami, organizowane są uroczystości rocznicowe Rewolucji Węgierskiej.

Członkowie Stowarzyszenia obecni byli w roku 1998 na uroczystości nadania imienia Romka Strzałkowskiego jednej z ulic miasta Miszkolc na Węgrzech. Z inicjatywy członków Stowarzyszenia i związku „Niepokonanych” powołany został  Komitet Obchodów Rocznic „Poznańskiego Czerwca’56”. Dzięki temu obchody rocznic mają coraz doskonalszą oprawę i coraz szerszy wydźwięk społeczny. Do tradycji Stowarzyszenia należą comiesięczne spotkania z udziałem zaproszonych prelegentów na tematy interesujące członków Stowarzyszenia. Są też organizowane różne formy integrujące członków: wspólne wyjazdy i coroczne spotkania opłatkowe. W 50-tą rocznicę uhonorowano Czerwcowców wręczając im pieczęć miasta Poznania i okolicznościowe medale. Towarzystwo im. H. Cegielskiego przyznało członkom Stowarzyszenia medale „Bene Meritus”. Przyznano też Grand Prix w ramach regionalnego Konkursu Jakości w kategorii działalności edukacyjnej.

Aleksandra Banasiak do dzisiaj pracuje także zawodowo, ale przede wszystkim jest przykładem wielkiego zaangażowania w trosce o uczestników Powstania Poznańskiego 1956  roku oraz w szerzeniu wiedzy o wydarzeniach czerwcowych w 1956r. i zasługuje na szczególne wyróżnienie, jest bowiem przykładem wspaniałego życia dla innych.

Krystyna Wiśniewska