Inny Festiwal
„Inny festiwal” to miejsce spotkania ludzi, których łączy pasja wspólnego przeżywania niezwykłych wydarzeń: pierwszy film w Poznaniu Woody’ego Allena z audiodeskrypcją, teatr tańca łamiący stereotypy dotyczące ograniczeń ludzkiego ciała, losy poznańskiej Żydówki tłumaczone na j. migowy w spektaklu „Toast” Teatru Ba-Q.
Po raz drugi Fundacja Barak Kultury organizuje w Wielkopolsce festiwal, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do kultury. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na j. migowy, film oraz spektakle pokazywane są z audiodeskrypcją.
Festiwal rozpocznie film „Co nas kręci, co nas podnieca” w reżyserii jednego z najpopularniejszych obecnie twórców. Woody Allen z charakterystyczną dla siebie ironią i ciętą ripostą podejmuje temat poszukiwania miłości oraz roli przypadku w naszym życiu. Komedia otrzymała owacje na stojąco podczas pokazu w Cannes oraz została określona przez tygodnik „Time” „najpogodniejszym filmu roku”.
Kolejnego dnia fani współczesnego teatru tańca zobaczą spektakl zainspirowany spotkaniem dwóch tancerek, w tym jednej niepełnosprawnej fizycznie. Realizacja została oparta na osobistych doświadczeniach artystek skupionych wokół tematu samotności, piękna czy poczucia inności. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z tancerkami: Ewą Sobiak i Justyną Dudą.
W czwartek pasjonaci sztuk wizualnych zobaczą indywidualną wystawę Henryka Żarskiego, niedocenionego w Polsce artysty art. brut/outsider art, którego prace znajdują się w kultowej kolekcji Jeana Dubuffeta – Collection de L’Art Brut w Lozannie. W trakcie wernisażu będzie można nie tylko poznać malarza, ale także zabrać ze sobą instrument i wziąć udział w spontanicznej sesji muzycznej. Następnie w Pawilonie Nowej Gazowni widzowie będą mogli poczuć powiew świeżej bryzy Morza Śródziemnego udając się w podróż z główną bohaterką spektaklu „Toast” Teatru Ba-Q. Fira powraca do młodzieńczych wspomnień płynąc statkiem do Jerozolimy, ten powrót, prześwietlony słońcem południa ma w sobie moc oczyszczającą.
Także w tej edycji nieodłącznym elementem festiwalu będą warsztaty. Poznańska młodzież zdobędzie kompetencje przewodnika osób niewidomych, nauczyciele opiekujący się osobami niepełnosprawnymi wzmocnią swoją empatię, osoby niepełnosprawne poznają lepiej samych siebie poprzez uczestnictwo w warsztatach muzyczno-teatralnych opartych na metodzie improwizacji.
7 listopada festiwal przeniesie się do Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast dzień później 8 listopada odbędzie się w Czarnkowie. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli wziąć udział w spektaklu „Toast” oraz w warsztatach.
Program festiwalu:
POZNAŃ
Wtorek 4 listopada
Godz.17.00 „Co nas kręci, co nas podnieca” – film, reż. Woody Allen NAPISY DLA NIESŁYSZĄCYCH, AUDIODESKRYPCJA
Kino Muza/ ul. Św. Marcin 30 (wejściówki do odbioru godzinę przed seansem w Kinie Muza)
Środa 5 listopada
Godz. 19.00 Mamy siebie, tylko siebie – spektakl, Teatr Tańca Fleks Step J.MIGOWY
Tłusta langusta/ ul. Gwarna 11 (wstęp wolny)
Godz. 20.00 Pasja spotkania – rozmowa z autorkami spektaklu. J.MIGOWY
Tłusta langusta/ ul. Gwarna 11 (wstęp wolny)
Czwartek 6 listopada
Godz. 18.00 – Wilk, pies i owca cała – wystawa Henryka Żarskiego
Galeria Tak/ ul. Mielżyńskiego 27/ 29 (wstęp wolny)
Godz. 19.00 Toast – spektakl, Teatr Ba-Q J.MIGOWY, AUDIODESKRYPCJA
Pawilon Nowa Gazownia/ ul. Ewangelicka 1 (wejściówki do odbioru CIM, ul. Ratajczaka 44, pn-pt 10-19, sb-nd 10-17, tel. 61 851 96 45)
OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Piątek 7 listopada
Godz. 19.00 Toast – spektakl, Teatr Ba-Q J.MIGOWY, AUDIODESKRYPCJA
Forum Synagoga/ ul. Raszkowska 21 (wejściówki do odbioru w Forum Synagoga, wt-pt 11-19, sb-nd 10-14, tel. 62 720 38 80)
CZARNKÓW
Sobota 8 listopada
Godz. 18.00 Toast – spektakl, Teatr Ba-Q J.MIGOWY, AUDIODESKRYPCJA
Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie/ ul. Kościuszki 60 (wejściówki do odbioru w MCK pn-pt 8-15, tel. 67 255 26 51)
Warsztaty nabór zamknięty:
- Znajdź w sobie Innego – warsztaty wzmacniania empatii dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Prowadzenie: Pola Markowicz (Poznań, Ostrów Wielkopolski , Czarnków)
- Podróż – warsztaty muzyczno teatralne oparte na metodzie improwizacji. Prowadzenie: Małgorzata Walas, Katarzyna Klebba
(Ostrów Wielkopolski, Trzcianka)
- Poprowadź mnie – warsztaty przygotowania do roli przewodnika osób niewidomych. Prowadzenie: Katarzyna Glema (Poznań)
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Część miejsc jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych, w pozostałych przypadkach osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą liczyć na wsparcie asystentów.
Szczegóły: www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl, tel. 61 64 65 344.
Uwaga, zostały ostatnie miejsca na BEZPŁATNE warsztaty „Poprowadź mnie” prowadzone przez Katarzynę Glemę (specjalistę orientacji przestrzeni i lokomocji)
28.10 godz. 17.00-19.00/ Republika Sztuki Tłusta Langusta/ul. Gwarna 11
Celem warsztatów jest przybliżenie problematyki funkcjonowania osób niewidomych w różnym wieku i w różnych sytuacjach życiowych, a także przeszkolenie uczestników, by mogli stanowić grupę przewodników osób niewidomych.
zgłoszenia do 26.10 na michalina@barakkultury.pl
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.