Dzień papieski na Jeżycach
Dzień 2 kwietnia 2023 roku Dzień Papieski, to szczególna chwila dla grupy Senioralnej skupionej wokół Jeżyckiego Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego.
„Jestem ubogim człowiekiem”
ten czas głębokiej ludzkiej zadumy w bolesnej treści
męki i ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa Pana naszego
rozpamiętywane przez pryzmat ludzkich słabości
wyrażony w pięknym śpiewie człowieka starszego
niósł się we wnętrzu pod sklepieniem Starej Prochowni
za drzwiami został świat już wielokrotnie poraniony
„Gdzie wszyscy święci idą do nieba” razem z grzesznikami
a Święty Piotr – Anioł zatroskany z srebrzystym Księżycem
zalewają świat „Łzami na sprzedaż” mówiąc między nami
we wspólnej piesni z gardeł wypływa wszechmocne „Halleluja”
ten czas „Modlitwy” wyniesiony na ludzkich twarzy ołtarze
pełną miłości Pieśnią sakralną do ” Czarnej Madonny ”
powoduje że ludzie wołają Panie ja „Twój Krzyż biorę z sobą ”
Koncert zakończyła Poznańska Barka z sześcioma zwrotkami:
6. Panie tchnąłeś we mnie nadzieje
ja nie wątpię, bo wierzę w Ciebie
dałeś mi łaskę miłości na ziemi
Ref. mój Pnie znów płyniemy w Twą stronę
nasze serca Tobie dzisiaj dajemy
Ojczyzna nasza niech jest zawsze w Twej pieczy
stwórco świata i synu człowieczy
Zbigniew Roth
Poznań 4 kwietnia 2023 r.
Surowe wnętrze Starej Prochowni, to jak ilustracja do obrazu męki Pańskiej, w ten szczególny Dzień Papieski poświęcony śmierci naszego Papieża Polaka św. Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Koncert poświęcony był Pamięci tego Wielkiego Polaka!
Wydarzenie prowadzili na zmianę p. red. Krzysztof Wodniczak z p.Karolem Wyrębskim a jego przebieg w pełni korespondował z treścią i wykonaniem prezentowanych utworów.
Koncert otworzył sympatyczny p. Ryszard Małecki na Harmonijce Ustnej grając utwór pt „Cudowna Boża Łaska ” w duecie z saksofonistą . Jerzym Konopą. Pozostałą część programu tego koncertu, została wykonana według poniższego scenariusza:
2.Grupa Szóstka – utwór instrumentalny pt. „Gdy wszyscy święci idą do nieba ”
3.Nie lękaj się Darek Rennert (video z koncertu w Auli UAM pt. Poznańska Muzyka na Placu Wolności)
2.Dominika Narożna utwór wokalny pt. Łzy na sprzedaż
3.Dominika Narożna – utwór wokalny pt. „Anioł i księżyc”
4.Grzegorz Twaróg pt. „For me Formidable” z rep. Charles Aznavour
5. Halleluja – piosenka z rep. Leonarda Cohena wykonanie wspólne obecnych na sali
6. Modlitwa – Bułat Okudżawa – kolejna pieśń popularna
7. Dominika Narożna utwór pt. „Przepraszam, wybaczam” Piotr Wiza Coda ,
x x x
8. Po przerwie Szóstek Band zagrał utwór instrumentalny:
9. Kolejny wykonawca p. Małgorzata Głowacka w utworze pt. ” Czarna Madonna”10. p.Marta Głowacka, utwór pt.” Twój krzyż biorę z sobą”
11. Utwór pt. ” Barka ” specjalnym gościem Koncertu , był autor szóstej zwrotki i refrenu ” Barki ” Zbigniew Roth
x x x
12. Druga część Koncertu z okazji Dnia Papieskiego :
Grupa blisko 60 osobowa z Prochowni przeszła ulicami do pobliskiego Kościoła Garnizonowego intonując ” Barkę „, gdzie o godz. 21.37, Proboszcz tego Kościoła odprawił nabożeństwo. Odbył się także koncert Romualda Andrzejewskiego. Po modlitwie i otrzymaniu błogosławieństwa zakończył się ten Dzień Papieski. Mam nadzieję, że ten szczególny Dzień, powinien nam dać szansę na refleksję, całej wspólnoty w działaniu na rzecz wszystkich naszych Rodaków i naszej Ojczyzny !!!
Życzę wszystkim na te nadchodzące Święta Wielkanocne, Spokoju, Radości, Zdrowia .Szczęścia i Miłości, przy wspólnym stole nie tylko w domu rodzinnym ale wszędzie tam gdzie nas rzuci łaskawy los.
z braterskim pozdrowieniem Zbigniew Roth