Seniorzy i nastolatki na wspólnej teatralnej scenie

Międzypokoleniowy Most – seniorzy i nastolatki na wspólnej teatralnej scenie. 8-ego maja odbędzie się otwarty finał innowacyjnego projektu Fundacji Czerwone Noski.

Czerwone Noski_Miedzypokoleniowy most_wydarzenie8 maja, na tydzień przed Międzynarodowym Dniem Rodziny, w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, 10 seniorów i 10 nastolatków zaprezentuje publiczności wspólny spektakl improwizowany. Seniorzy i nastolatki mówią, że czują się niewidzialni i pomijani w społeczeństwie.  Innowacyjny projekt Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu jest odpowiedzią na rosnącą samotność, poczucie izolacji i problemy z samoakceptacją.  

Projekt Międzypokoleniowy Most

 Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Krakowie i nastolatki z grupy teatralnej mikro fale ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odpowiedzieli na zaproszenie do projektu Międzypokoleniowy most Fundacji Czerwone Noski. Od stycznia 2024 roku jedni i drudzy wzięli udział w serii bezpłatnych warsztatów improwizacji. Po dwóch miesiącach pracy stworzyli wspólną grupę i opracowali spektakl improwizowany, którego premiera odbędzie się 8 maja o godz.: 13.00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13 w Krakowie.

Tym projektem Fundacja Czerwone Noski zainicjowała pilotaż programu Międzypokoleniowy most, oparty na przekazaniu seniorom i nastolatkom wiedzy i umiejętności z zakresu improwizacji. Warsztaty stworzyły wspólną przestrzeń do wyrażenia siebie, opowiedzenia o swoich doświadczeniach, niepokojach i marzeniach, do zbudowania relacji pomiędzy dwoma pokoleniami. Projekt dał mi świeże spojrzenie na to jak wygląda starość. Oceniałam starsze osoby przez pryzmat osób jakie znam, ale seniorzy z którymi pracowałam podczas tego projektu pokazali mi, że sędziwy wiek też może być piękny i pełen energii. Nauczyłam się cierpliwości. Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Zupełnie inaczej teraz patrzę na seniorów – mówi Hanna Gernand, 16-letnia uczestniczka warsztatów.

Samotność i brak samoakceptacji

Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania demograficzne mówią, że w Polsce mamy więcej osób powyżej 60. roku życia niż poniżej 18. Jednocześnie obie grupy – seniorzy i nastolatki mówią, że czują niewidzialni i pomijani w społeczeństwie. W badaniu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów” aż co czwarty senior deklaruje, że nie ma nikogo do kogo może zwrócić się po pomoc. Osoby starsze mówią o trudnościach w werbalizacji własnych potrzeb i dojmującej samotności oraz braku uczestniczenia w ich życiu osób z młodszych pokoleń. Z kolei z raportu Młode Głowy Fundacji Unaweza dowiadujemy się, że „ponad 52,4% badanych młodych odczuwa brak motywacji do działania, 28% z nich nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny, a 32,5% nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”. W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Czerwone Noski stworzyła Międzypokoleniowy most – projekt oparty na improwizacji.

Improwizacja rozwija zdolności adaptacyjne

Warsztaty improwizacji to z jednej strony świetna zabawa – otwarta atmosfera, pełna energii i radości pozwala uczestnikom na oderwanie się od codziennych trosk i stresu. Z drugiej – to okazja by pozyskać umiejętności reagowania w nagłych i zaskakujących sytuacjach „tu i teraz”. Impro to nauka działania bez przygotowania i planu, umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, jakie posiada człowiek – wiedzy, doświadczeń i intuicji, aby budować w sobie pewność, że będziemy potrafili zachować się tak, jak chcemy w sytuacji, w której się znajdziemy, niezależnie od tego, jaka ona będzie. Kto umie improwizować, poradzi sobie w każdej sytuacji – mówi Michał Iwanicki, koordynator projektu, aktor, trener i klown medyczny Czerwonych Nosków.

Partnerzy projektu: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej Brata Alberta w Krakowie.

Po spektaklu odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej dokumentującej projekt Międzypokoleniowy most autorstwa Bartosza Ragini. Wstęp na spektakl oraz wystawę jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: michal.iwanicki@czerwonenoski.pl

Więcej informacji o programach Fundacji można znaleźć na stronie www.czerwonenoski.pl. Każdy może wesprzeć działania klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski w ramach projektu „Uśmiech nie zna wieku” przekazując darowiznę przez stronę www.czerowonenoski.pl/podaruj-usmiech/.