Odbierz dowód gdzie ci wygodniej
Od 1 marca nie musimy jeździć do urzędu zgodnego z miejscem zameldowana po dowód osobisty. Nie trzeba będzie czekać na PESEL dziecka tygodniami. Ślub będziemy mogli wziąć poza urzędem, a w nowym dowodzie osobistym nie będzie adresu i rysopisu. Rusza System Rejestrów Państwowych. Tylko urzędnicy jeszcze nie wiedzą czy sprawnie zadziała.
W jednym systemie zintegrowane zostały najważniejsze rejestry państwowe: rejestr ewidencji PESEL, rejestr wydanych i zagubionych dowodów osobistych oraz rejestr aktów stanu cywilnego.
– Dane z dwóch pierwszych rejestrów zostały migrowane do aplikacji Źródło, natomiast do rejestru aktów stanu cywilnego dane trzeba wpisywać od zera – mówi Stanisław Tamm, Sekretarz Urzędu Miasta Poznania. – Z tego powodu na początku mogą być pewne problemy. Nie wiemy też czy system zadziała, kiedy jednocześnie zacznie w nim pracować 20 tys. osób pracujących w administracji 2,5 tys. miast i gmin. Wszystko okaże się po uruchomieniu.
Do wprowadzania danych, poznański USC utworzył 8 dodatkowych etatów czasowych. Szacuje się, że poznańskie urzędy w związku ze zniesieniem ograniczeń administracyjnych, będą obsługiwać o 20 proc. więcej osób, które pracują i uczą się w Poznaniu.
Odmiejscowienie dotyczy nie tylko dowodów osobistych, ale też wydawania odpisów aktów stanu cywilnego oraz zaświadczeń do ślubu konkordatowego, o stanie cywilnym, a także składania wniosków o zmianę imienia lub nazwiska, odtworzenie aktu stanu cywilnego.
Dowody osobiste
Wniosek o dowód od 1 marca można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.
W nowym dokumencie nie będzie już adresu zameldowania, rysopisu, ani podpisu właściciela.
Wszystkie dowody wydane przed 1 marca zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie dotyczy to osób, które przed marcem zmieniły adres. Ich dokumenty są nieważne i wymagają wystąpienia o nowy.
Ślub poza urzędem
Teraz młodzi małżonkowie będą mogli wziąć ślub poza USC. Warunkiem jest by było to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i uroczystego charakteru ceremonii oraz musi znajdować się w granicach danej gminy. Ślub poza urzędem kosztuje 1 tys. zł.
– Dotychczas mieliśmy około 10 zapytań – mówi Mariusz Kopeć, Kierownik USC w Poznaniu. – Nie były to jednak żadne ekstrawaganckie miejsca np. na brzegiem jeziora w Strzeszynku, czy w rezydencji w Antoninku.
Obce imiona
Zgodnie z nowym prawem, rodzice obywatele polscy, będą mogli nadawać swoim dzieciom obce imiona. Dotychczas było to zastrzeżone dla obcokrajowców przebywający w naszym kraju lub gdy jedno z rodziców miało obce pochodzenie. Nadal jednak będzie obowiązywać przepis, że dziecku można dać maksymalnie dwa imiona.
AD