Piknikiem o bezpieczeństwie zorganizowanym na przystani Szeląg w Poznaniu, zainagurowany został tygodniowy rejs łodziami płaskodennymi po Wielkiej Pętli Wielkopolski. Połączono go ze spotkaniami z organizacjami senioralnymi z sześciu miejscowości na rejsowej trasie.
Seniorzy-żeglarze pod dowództwem kpt. Henryka Kociemby co roku wyruszają w krajowe i zagranicznej rejsy. Tym razem jednak postanowiono przyjemne połączyć z pożytecznym.
Podczas postojów zaplanowano spotkania z seniorami, których tematem było bezpieczeństwo. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Zdzisław Szkutnik, społecznik, były przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.
– Żeglarzem jestem od niedawna, ale bardzo mnie wciągnęła ta forma aktywności – przyznaje Z. Szkutnik. – Zaangażowałem się też w program bezpieczeństwa seniorów prowadzony przez wydział prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Mam też wiele kontaktów, które pozostały mi z pracy w radzie seniorów, postanowiliśmy więc połączyć wszystkie wątki i tak powstał pomysł edukowania seniorów podczas rejsu.
Pomysł spodobał się też policjantom nie tylko z Poznania, ale też z Bydgoszczy, gdzie zaplanowano metę rejsu.
W niedzielę, 19 maja w przystani na Szelągu włączone do projektu Jeżyckie Centrum Kultury, pod wodzą Karola Wyrębskiego i przy wsparciu finansowym Miasta Poznania, zorganizowało Piknik „Stop manipulacji! Seniorze chroń swoje mienie”, na który zaproszono seniorów m.in. z siedmiu poznańskich klubów seniora.
Na terenie przystani przygotowano liczne atrakcje: Miasteczko Policyjne obsługiwane przez policjantów z Poznania i z Bydgoszczy z pokazem sprzętu, wozów policyjnych, stanowiskiem prewencyjnym, na którym można było zasięgnąć informacji na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa i sposobów ochrony przed oszustwami. Odbyły się też pokazy akcji ratowniczych jednostki Wodnej Policji oraz Ratownictwa Medycznego, a także konkursy i zabawy sprawnościowe. Nie zabrakło muzyki i poczęstunku.
Można też było zwiedzać dwie łodzie przygotowane do rejsu, po których oprowadzali kapitanowie rejsu: Henryk Kociemba i Roman Binek.
– Seniorzy są grupą społeczną, która szczególnie narażona jest na oszustwa – mówił zwracając się do uczestników pikniku Andrzej Karpiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Oszuści wykorzystują waszą dobroć i chęć niesienia pomocy. Dlatego trzeba być czujnym, a każdą próbę wyłudzenia zgłaszać policji.
Każdego roku kilka tysięcy seniorów pada ofiarą oszustów, a kwoty wyłudzonych pieniędzy, często oszczędności całego życia, sięgają kilkudziesięciu milionów złotych!
Podczas rejsu, jego uczestnicy spotkali się z seniorami m.in. ze Śremu, Konina, Pyzdr, Lichenia i Ślesina.
– Dzięki wsparciu organizacyjnemu Centrum Inicjatyw Senioralnych w każdym spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób oraz przedstawiciele mediów – podkreśla Zdzisław Szkutnik.
Żeglarze przyznają jednak, że podczas rejsu pojawiły się problemy techniczne.
– W Lądzie poziom wody był tak niski, że nie mogliśmy dalej płynąć – przyznaje kpt. Roman Binek. – Musieliśmy łodzie przetransportować drogą lądową, co spowodowało przerwę w rejsie. Kłopoty jednak zostały pokonane i w niedzielę, 26 maja łodzie dopłynęły do Bydgoszczy, gdzie na zakończenie, na Wyspie Młyńskiej odbył się festyn kończący rejs.
W ramach festynu – podobnie jak w Poznaniu – poszczególne służby zaprezentowały swoje działania profilaktyczne skierowane do seniorów i ich rodzin. Funkcjonariusze przypominali o metodach jakie stosują przestępcy wyłudzający pieniądze działający metodą ,,na wnuczka”, ,,pracownika opieki społecznej”, ,,policjanta”, ,,żołnierza”.
Było to pierwsze przedsięwzięcie przygotowane we współpracy komend policji w Poznaniu i w Bydgoszczy, ale jak zapewniła Zofia Wrzeszcz z bydgoskiej KWP, planowane są kolejne wspólne działania.
Do projektu włączył się także UAM, a podczas rejsowych spotkań rozdawane były egzemplarze My60+ oraz poradniki o bezpieczeństwie „Niezbędnik seniora” w ramach projektu „Enea dla pokoleń”.
Anna Dolska
Fot. A.
Dolska, Z. Szkutnik
Komentarze