Pij więcej wody – tylko jak? 5 trików, by pić jej wystarczająco dużo

“Trzeba się nawadniać”, “Musisz pić minimum 2 litry dziennie”, “Woda jest kluczowa” – takie nagłówki wyskakują zewsząd, gdy tylko robi się cieplej. Tylko jak to zrobić? Dietetyczka Grupy LUX MED, Anna Janiszewska-Janowicz radzi, jak naprawdę zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i tłumaczy, dlaczego jest to takie ważne.

Choć picie wody wydaje się bardzo proste, to okazuje się, że nie każdy jest w stanie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. A jest to naprawdę bardzo ważne!

Dlaczego? Cóż takiego ma woda, że tak znacząco wpływa na dobre funkcjonowanie organizmu?

Transportuje składniki odżywcze i tlen – woda jest nośnikiem, który transportuje składniki odżywcze, witaminy oraz tlen do komórek ciała, a także pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii i toksyn.

Reguluje temperaturę ciała – woda pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Pomaga wydzielać pot, który paruje na skórze, ochładzając ciało w ciepłe dni lub podczas wysiłku fizycznego.

Wspomaga funkcjonowanie mózgu – odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla optymalnej pracy mózgu. Dehydratacja może prowadzić do zmęczenia, problemów z koncentracją i spowolnienia funkcji poznawczych

Poprawia trawienie i przemianę materii – nawodnienie wspomaga trawienie, ułatwiając przesuwanie pokarmu przez przewód pokarmowy i wspierając prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. Woda również wspomaga metabolizm, co ma wpływ na zarządzanie wagą ciała.

Usuwa toksyny – poprzez mocz czy pot woda pomaga w usuwaniu odpadów i toksyn z organizmu, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Wpływa na zdrowie skóry – nawodnienie pomaga skórze utrzymać elastyczność, zdrowy wygląd i może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się.

To chyba wystarczająca lista motywująca do tego, by przypilnować odpowiedniego nawodnienia w codziennym życiu. Tylko co to znaczy „odpowiednie”?

To, że trzeba pić wodę wiemy od najmłodszych lat. Nie każdy jednak ma takie samo zapotrzebowanie na wodę. Zależy to od stylu życia, od wieku czy od ilości wysiłku fizycznego. Istnieje jednak prosty wzór na to, by obliczyć, ile płynów należy przyjąć – jest to przelicznik 33 mililitry wody na kilogram ciała. Czasem jednak trudno się zmotywować albo pamiętać o „wodnym” obowiązku. Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka z Grupy LUX MED podaje 5 sposobów na picie wody.

1. Zakup butelki, bidonu

Dziś na rynku jest mnóstwo butelek stworzonych specjalnie po to, by ułatwić podaż wody. Różnią się od siebie kolorami, rozmiarami, uchwytami. Są nawet takie z filtrem czyszczącym, które pozwalają na napełnianie jej w każdym miejscu. Jak mówi dietetyczka – Dobrym rozwiązaniem są te, na których zapisane są godziny – dzięki temu wiemy, ile do danej godziny powinniśmy wypić wody, mniej więcej jest to szklanka wody na 3-4 godziny.

2. Po śniadaniu – szklanka wody

Warto pamiętać, że pomiędzy posiłkami nie powinniśmy podjadać. Bardzo często pragnienie mylimy z apetytem na „coś małego”: – Mamy wrażenie, że trochę jesteśmy głodni, a w rzeczywistości po prostu chce nam się pić – tłumaczy ekspertka. Dlatego kostkę czekolady albo ciastko zamieńmy na łyk wody. Taka zamiana wspomoże metabolizm. Dietetyczka z Grupy LUX MED rekomenduje, by popijać wodę małymi łykami, dlatego, że da nam to wówczas poczucie sytości – bez pustych kalorii.

3. Zaprogramuj swój mózg do picia wody

Każdy wzrokowiec polubi ten sposób. Ważne jest, by woda, czy to w szklance czy w bidonie, nie była schowana pod stołem czy w torebce, a była wyeksponowana na wysokości wzroku. Trzeba pamiętać by woda zawsze była nalana. – Gdy jesteśmy w domu, dobrze jest postawić wodę w miejscu, w którym często przechodzimy – czy to na biurku czy na stole w kuchni. Dzięki temu, za każdym razem odwiedzając te miejsce i widząc pełną szklankę wody – napijemy się jej – dodaje dietetyczka Grupy LUX MED.

4. Darmowe aplikacje

Dla zabieganych sposobu na przypominanie o piciu wody można poszukać we własnym smartfonie. Powstaje coraz więcej aplikacji, które powiadamiają nas o ty, że czas się nawodnić. Użytkownik może ustawić sobie przypomnienia o konkretnych godzinach lub po upływie na przykład 30 minut. Są też takie aplikacje, w których zaznaczamy, ile szklanek wody wypiliśmy.

5. Smakowy twist wody

Wiele osób nie lubi smaku wody, dlatego może nawet nieświadomie unika jej picia. Tutaj z pomocą przychodzą zioła i cytrusy. Anna Janiszewska-Janowicz podaje dobry sposób, jak samodzielnie w domu przygotować smakową wodę – To niewiele wysiłku, a dla osób nie lubiących smaku wody może stać się przełomowym krokiem. Wystarczy, że do szklanki wody dodamy swoje ulubione zioła, może być to rumianek, mięta, melisa, a nawet rozmaryn. Ważne jednak byśmy pamiętali, by nie dodawać owoców, które zawierają dużo cukrów prostych – podkreśla ekspertka Grupy LUX MED

Czy wiesz, że…

…Jest kilka ziół, których nie powinniśmy pić, jeśli chcemy się nawodnić. Między innymi jest to pokrzywa. Co ciekawe, zamiast dostarczania wody organizmowi – zabiera ją. Dzieje się tak ponieważ, ma ona naturalne właściwości moczopędne. W rezultacie, zamiast nawadniać, może przyczyniać się do szybszego usuwania płynów z organizmu.

… Mimo, że elektrolity są dobrym sposobem na nawodnienie organizmu eksperci nie zalecają korzystania z nich na co dzień. Wskazane jest zażywanie ich w czasie choroby (np. tak zwanej jelitówki), w okresie zwiększonej aktywności fizycznej lub w czasie upałów. Gdy będziemy przyjmować zbyt dużo elektrolitów, ze względu na za duże spożycie składników takich jak sód, potas czy wapń możemy się źle czuć.

…Są owoce i warzywa, które składają się w większości z wody. Mowa tutaj o ogórku, rzodkiewkach, selerze, arbuzie czy melonie. Dietetycy jednak podkreślają, aby pamiętać o tym, że niektóre “nawadniające” owoce mają w sobie również dużo cukrów prostych, których warto unikać w nadmiarze.

…Można być przewodnionym. Jest to sytuacja, w której pijemy więcej wody niż nasz organizm może wydalić, co prowadzi do obniżenia stężenia sodu. Może to powodować bóle głowy, dezorientację i w skrajnych przypadkach, poważne problemy neurologiczne. Ważne jest, aby pić wodę z umiarem, dostosowując ilość do własnych potrzeb.

Czym może skutkować odwodnienie organizmu?

Tak, jak woda odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu, tak jej brak również może wpłynąć na ciało holistycznie. Wśród najpopularniejszych skutków odwodnienia można wymienić:

Suchość skóry – odwodnienie sprawia, że skóra staje się sucha, matowa i mniej elastyczna.

Zawroty głowy – niski poziom płynów w organizmie może powodować spadek ciśnienia krwi, co z kolei może skutkować zawrotami głowy, zwłaszcza przy gwałtownym wstawaniu.

Rozdrażnienie – odwodnienie może wpływać na nasz nastrój, powodując rozdrażnienie lub trudności w skupieniu.

Zmęczenie – dehydratacja prowadzi do zmniejszenia efektywności energetycznej ciała, co sprawia, że czujemy się bardziej zmęczeni.

Osłabienie – niedostatek wody w organizmie może osłabić zdolność do wykonywania codziennych czynności, zarówno fizycznych, jak i umysłowych.

Senność – brak odpowiedniego nawodnienia często skutkuje zwiększoną sennością, jako że organizm próbuje oszczędzać energię.

Zaparcia – brak odpowiedniego nawodnienia może spowolnić przemianę materii i prowadzić do problemów z regularnym wypróżnianiem.

picie wody