Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej tradycyjnie organizuje Kaziuki Wileńskie
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW WILNA I ZIEMI WILEŃSKIEJ ODDZIAŁ W POZNANIU
organizator corocznych jarmarków KAZIUK WILEŃSKI
TOWARZYSTWO Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej powstało w 1989 roku z inicjatywy uczestników ugrupowań AK na Wileńszczyźnie, którzy po drugiej wojnie światowej osiedlili się w Poznaniu. Towarzystwo wyróżnia się wielką aktywnością inicjując i organizując wiele przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Od 2007 roku prezesem jest Ryszard Liminowicz jeden z najbardziej pomysłowych, czynnych i znaczących członków Towarzystwa w Poznaniu, którego wspiera i wspomaga – żona Krystyna. Miałam możliwość współpracy z innymi członkami Towarzystwa też niezwykle zaangażowanymi: Małgorzatą Jagielską, Barbarą Napieralską, Anną Niedzielą przy organizacji wielu wernisaży m.in. z cyklu „ Kresy w fotografii Wielkopolan” w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.
O Towarzystwie można by napisać wiele ja ograniczę się do wymienienia najważniejszych pomysłów i realizacji:
W sześćsetlecie bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku odsłonięto tablicę zlokalizowaną w kościele Bożego Ciała w Poznaniu, a sponsorowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Poznania.
Za szczególne zasługi dla rodaków z Wileńszczyzny i upowszechnianie problematyki wileńskiej ufundowano nagrodę o nazwie Żurawina. Nagrodzono dotychczas m.in.: Tadeusza Konwickiego, Barbarę Wachowicz, Stefana Stuligrosza, Macieja Frankiewicza.
Organizowane są corocznie m.in.:
- majówki wileńskie,
- cyklicznie przygotowywane są imprezy pod nazwą Bigos Wileński,
- koncerty w Szkole Muzycznej przy ul. Solnej m.in. ostatnio cieszący się wielkim zainteresowaniem publiczności Benefis Jerzego Garniewicza solisty Kapeli Wileńskiej,
- pobyty naszych rodaków z Kresów w Polsce,
- zbiórki darów, szczególnie dla dzieci i przygotowanie transportu oraz przejazdu na Wileńszczyznę,
- kwestowanie na odnowienie cmentarza na wileńskiej Rossie,
- dwa razy w miesiącu w Domu Polonii w Poznaniu wygłaszane są prelekcje dot. historii i literatury, odbywają się też spotkania z interesującymi ludźmi.
Do Towarzystwa należą nie tylko osoby pochodzące z Wileńszczyzny, ale także rdzenni Poznaniacy i Wielkopolanie.
Najbardziej znaczącą imprezą organizowaną przez Towarzystwo jest KAZIUK WILEŃSKI.
W styczniu 1994r. Przy Starym Rynku w Poznaniu zaistniała restauracja Kresowa, której współwłaścicielem był Jerzy Garniewicz, rodem z Wilna. Restauracja Kresowa w jakimś sensie stała się centrum kulturalnym nie tylko dla kresowian zamieszkałych w Poznaniu.
Przy restauracji zorganizowano pierwszy KAZIUK w nawiązaniu do 400 letniej tradycji jarmarków wileńskich, który w następnych latach zaczął się cieszyć coraz większym powodzeniem. Obecnie Kaziuk Wileński przyciąga tłumy i zlokalizowany jest na terenie całego Starego Rynku w Poznaniu.
Inicjatywa zorganizowania KAZIUKA zasługuje na szczególne wyróżnienie i uznanie jak i cała działalność Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddziału w Poznaniu.
Krystyna Wiśniewska
Fot. Archiwum Towarzystwa