
Spotkanie z Hirkiem Wroną – „Dlaczego Tyrmand nie lubił rock’n’rolla”
Termin: 7 maja (środa) 2025, godz. 18.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, hol
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek: wypożyczalnia biblioteki, tel. 61 664 08 73
Tyrmand był wielkim fanem jazzu, który uważał za muzykę wolności, elegancji, klasy i indywidualizmu. W jego oczach jazz był symbolem sprzeciwu wobec komunizmu, a zarazem czymś wyrafinowanym i intelektualnym. Rock’n’roll natomiast postrzegał jako prymitywny, hałaśliwy i prostacki. Paradoks Tyrmanda polega na tym, że człowiek, który walczył o wolność i indywidualizm, nie znosił muzyki, która dla młodszych pokoleń stała się dokładnie takim samym symbolem buntu, jak jazz dla niego. Dlaczego tak się stało i jaki był finał tej historii – opowie podczas spotkania Hirek Wrona.
Leopold Tyrmand (1920-1985) – pisarz, publicysta i popularyzator jazzu w Polsce.
„Postać owiana legendą, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku, łączony jest ze zjawiskiem „bikiniarzy”, chociaż sam się za bikiniarza nie uważał(…) Zły wydany w grudniu 1955 – pisał Henryk Dasko – okazał się nie tylko największym sukcesem literackim Tyrmanda, w pełni ukazującym jego świetny talent narracyjny i dar obserwacji, lecz również największym sukcesem wydawniczym powojennej prozy polskiej. Złego czytali wszyscy; nigdy przedtem ani nigdy potem nie powstała książka, która w podobny sposób elektryzowałaby wszystkie środowiska czytelników; z wyjątkiem Marka Hłaski żaden pisarz nie zdobył tak błyskawicznego rozgłosu”.*
Hieronim „Hirek” Wrona, jest PR & marketing managerem, krytykiem muzycznym, wykładowcą akademickim specjalizującym się w historii muzyki popularnej. Zawsze miał dwa życia zawodowe: muzyka (media zajmujące się muzyką i występy na scenie) oraz marketing. Pracę w mediach profesjonalnych rozpoczął w 1985 roku w Programie III Polskiego Radia. Miksował muzykę na blisko 4 tysiącach imprez. Za mikrofonem w radiu spędził ponad 3 tysiące godzin. Obecnie współpracuje z radiem Eska Rock, portalem Popkiller.pl i telewizją Polsat. Zapowiadał podczas koncertów takie gwiazdy jak: George Clinton, The Blues Brothers, Erykah Badu, Brand New Heavies, Uriah Heep, The Stranglers, Bill Laswell, Herbie Hancock oraz największe postacie polskiej muzyki.
Jest bardzo dumny z możliwości rozmowy z takimi osobami jak Olga Tokarczuk, Andrzej Wajda, Rafał Olbiński, James Brown, Bono, James Hetfield, Robert Plant, Jimmy Page, Slash, Joe Cocker, Steve Cropper, Whitney Houston, Debbie Harry, Dave Brubeck, Charles Alexander, Ray Charles.