Jarmark w teatrze!
Już w najbliższy weekend Teatr Polski w Poznaniu otworzy się na Święta! W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkania w teatralnej atmosferze, przy akompaniamencie świątecznej muzyki, ze smakołykami i śpiewem.
W sobotę, 8 grudnia zapraszamy najmłodszych i tych trochę starszych na zwiedzanie Teatru Polskiego z przewodnikiem. O godz. 11.00 rozpoczną się „Oprowadzanki teatralne”, na które zapraszamy dzieci w wieku 6–8 lat. Zapisy pod adresem: monika.stasik@teatr-polski.pl
Pod tym samym adresem można zgłaszać udział w kolejnym spacerze, o godz. 13.30. Tym razem przeznaczony jest on dla widzów starszych – bez górnej granicy wieku.
Liczba miejsc na oba spacery ograniczona.
Niedziela, 9 grudnia upłynie pod znakiem muzyki, śpiewu i wspólnej zabawy.
O godz. 11.00 przed Teatrem Polskim usłyszeć będzie można Zespół Folklorystyczny „Modrzanki” z Modrza w gminie Stęszew.
W tym samym czasie w foyer I piętra trwać będą „Teatranki”, a na placyku przed Malarnią odbędą się warsztaty tworzenia ozdób świątecznych dla najmłodszych i tych trochę starszych.
O godz. 13.00 zagra Kapela Dudziarska „Koźlary”. O godz. 15.30 usłyszymy Międzypokoleniowy Chór Teatru Polskiego w Poznaniu. Na godz. 15.30 i 17.00 zaplanowaliśmy warsztaty „Świąteczno-teatralne laboratorium” dla dzieci w wieku 9–12 lat. Prowadzić je będzie w foyer I piętra Sandra Lewandowska. Zapisy pod adresem: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl
Liczba miejsc na oba warsztaty ograniczona.
Uwaga!
W razie niepogody wszystkie wydarzenia odbywać się będą na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.
***
Jarmark Bożonarodzeniowy przed Teatrem Polskim – PROGRAM
Sobota, 8 grudnia 2018
11.00–12.30 – „Oprowadzanki teatralne”, wiek: 6–8 lat
zapisy: monika.stasik@teatr-polski.pl
13.30–15.00 – „Oprowadzanki teatralne”, wiek: 6–8
zapisy: monika.stasik@teatr-polski.pl
Niedziela, 9 grudnia 2018
11.00 – koncert Zespołu Folklorystycznego „Modrzanki” (przed Teatrem Polskim)
11.00 – warsztaty świąteczne na placyku przed Malarnią: ozdoby świąteczne, łańcuchy, torby świąteczne, przyozdabianie choinek
12.00 – spotkanie z Modrzankami (Piwnica pod Sceną)
12.30 – występ Kapeli Dudziarskiej „Koźlary” (przed Teatrem Polskim)
15.00 – spotkanie z Dudziarzami (Piwnica pod Sceną)
15.30 – koncert Międzypokoleniowego Chóru Teatru Polskiego w Poznaniu (przed Teatrem Polskim)
15.30 – warsztaty „Świąteczno-teatralne laboratorium”, wiek: 9–12 lat (foyer I piętro)
zapisy: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl
17.00 – warsztaty „Świąteczno-teatralne laboratorium”, wiek: 9–12 lat (foyer I piętro)
zapisy: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl
Modrzanki
Zespół Folklorystyczny „Modrzanki” z Modrza w gminie Stęszew powstał w 1996 roku. Kierownikiem zespołu jest Weronika Polaczek, animatorka kultury ludowej. Zespół występował na Ogólnopolskim Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej „Sabałowe Bajania” oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W swoim repertuarze zespół posiada „Obrzęd Dożynkowy” oraz kilkadziesiąt przyśpiewek w gwarze wielkopolskiej. Obrzęd i przyśpiewki wykonywane były na wielu regionalnych przeglądach i festiwalach. W 2014 roku powstał materiał o zespole zatytułowany: „Modrzanki zespół folklorystyczny – gmina Stęszew. Pieśni i przyśpiewki środkowej Wielkopolski”. W ciągu ostatnich dwóch lat zespół prezentował scenki o charakterze rozrywkowym: „Z emerytami wesoło jest”, „Wiosna w duszy nam gra”, „Uroki wsi polskiej”, „Z piosenką po Europie”. Zespołowi przygrywa akordeonista, Czesław Gryska.
https://www.facebook.com/pg/DomKulturySteszew/photos/?tab=album&album_id=1779671568956947
Koźlary
Powiatowa Młodzieżowa Kapela Dudziarska „Koźlary”, z Domu Kultury w Stęszewie, powstała z inicjatywy Burmistrza gminy Stęszew, a opiekunem od początku istnienia grupy do 2016 roku była Barbara Bawer, dyrektor Domu Kultury w Stęszewie. Niezbędne instrumenty zbudował Andrzej Mendlewski, artysta ludowy z Wielkiejwsi. Nauka gry na dudach i skrzypcach przewiązanych, metodą ze słuchu, odbywa się pod okiem instruktora Romualda Jędraszaka z Kostrzyna Wielkopolskiego. Obecnie kapela występuje na wielu scenach krajowych i zagranicznych, promując i rozsławiając gminę Stęszew i powiat poznański. O wysokim poziomie kapeli świadczy to, że na każdej imprezie stęszewscy dudziarze są zauważani i nagradzani przez profesjonalistów.
https://www.facebook.com/kapeladudziarska.kozlary/
Międzypokoleniowy Chór Teatru Polskiego w Poznaniu
Chór powstał w czerwcu 2018 roku, dając swój pierwszy koncert 1 lipca na zakończenie międzypokoleniowych warsztatów chóralnych. Ma na celu krzewienie idei wspólnego muzykowania, a także burzenie barier pokoleniowych, dzięki odkrywaniu wspólnych pasji. Do chóru należą osoby w różnym wieku, które łączy wielka miłość do muzyki oraz potrzeba tworzenia i bycia razem.
http://teatr-polski.pl/startuje-trzecia-edycja-miedzypokoleniowych-warsztatow-choralnych/
Źródło: Teatr Polski