Biblioteka Raczyńskich zaprasza na Dni Kultury Czeskiej
Już 7 października (poniedziałek), godz. 18.00, w Galerii Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23) rozpoczną się Dni Kultury Czeskiej.
Dni Kultury Czeskiej. Wernisaż wystawy „Tymczasem w innym miejscu”
Kolejny raz Biblioteka Raczyńskich stanie się miejscem lepszego poznania kultury Czechów. Dni czeskie zainaugurujemy wernisażem wystawy, prezentującej sto lat historii czeskiego komiksu, o wystawie opowie jeden z jej kuratorów, badacz komiksu Pavel Kořínek. Partnerem wystawy jest Czeskie Centrum w Warszawie.
8 października (wtorek), godz. 18.00, Czytelnia
Dni Kultury Czeskiej. Koncert zespołu Acute Dose
Acute Dose zadebiutował w 2015 roku świetnie przyjętą płytą „Live Remake”. Dziś muzycy mają na swoim koncie dwa albumy oraz wiele występów na festiwalach. Krytycy piszą o nich, że to najbardziej oryginalny morawski electro-gitarowy band, w którym ktoś nieświadomy nigdy by nie przypuszczał obecności czeskiej krwi. Okazja do wysłuchania piosenek zespołu z Brna w czytelni Biblioteki.
9 października (środa), godz. 18.00, Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)
Dni Kultury Czeskiej. Byle już nie o „zachlastanej fifulce”… Śmiech po czesku
Kilka lat temu niepozorny Jožin z Bažin skradł serca milionów Polaków. Jego fenomen świadczył o niesamowitej żywotności pewnych stereotypów, dotyczących czeskiego humoru. A jest to humor nieoczywisty, bywa absurdalny, nierzadko blisko mu do grozy i makabry…
Dr Urszula Kowalska-Nadolna z Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM opowie tym razem nie o szmaticzkach i mordulcach, a o najsłynniejszym Czechu wszechczasów, Polakach w czeskich dowcipach, kpinach z historii, dzieciach w mikserze, zakochanym mięsie.
12 października (sobota), godz. 11.00 Biblioteka dla dzieci
Dni Kultury Czeskiej. Rodzinne czytanie. ”Wodnik Szuwarek”
Jak zwykle w październiku zapraszamy do lepszego poznania literatury dla dzieci naszych południowych sąsiadów. Lektura „Wodnika Szuwarka” będzie dla dzieci wejściem w świat fantastycznych i pełnych humoru opowieści, a dla rodziców może stać się sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa. Jak dziś odebrane będą historie o bohaterze kultowych z lat 70. i 80. animacji? Sprawdzą to aktorzy asz.teatru.