Zamiana szansą na spokojną jesień życia

Dzieci się usamodzielniają, zostajemy sami po odejściu najbliższej osoby, wpadamy w finansowe tarapaty z powodu choroby… Jak wybrnąć z tych kłopotów? Na pewno nie będzie łatwo przyzwyczaić się do nowego miejsca, ale zamiana mieszkania na mniejsze, tańsze w utrzymaniu jest najlepszym wyjściem. Do takiego wniosku dochodzi wielu Seniorów, dla których uzyskanie wsparcia w postaci dodatku mieszkaniowego jest kolejnym poważnym argumentem za przeprowadzką.

Biuro Zamiany Mieszkań Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu funkcjonuje już pięć i pół roku. W tym czasie jego pracownicy złożyli klientom ponad 4 tysiące propozycji zamiany. Ponad osiemset pięćdziesiąt poznańskich rodzin zamieszkało w wymarzonym „M”. Z tego ponad połowa rodzin zainteresowanych przeprowadzką zamieszkała w nowo wybudowanych blokach lub kamienicach po renowacji. Ponad 70 razy udało się także pomóc rodzinom, które popadły, często nie z własnej winy, w finansowe tarapaty, a dzięki zamianie mieszkania i spłacie ich zadłużenia rozpoczęły życie bez widma eksmisji.

Dodatek przy mniejszym mieszkaniu

– Zamiana dla wielu naszych klientów jest szansą na uniknięcie poważnych kłopotów, których konsekwencją mogłaby być nawet utrata mieszkania oraz długi niemożliwe do spłacenia. – tłumaczy Jarosław Pucek, prezes ZKZL sp. z o. o. – Mniejsze lokum oznacza też możliwość starania się o dodatek mieszkaniowy, który pozwala poznaniakom o niższych dochodach, także emerytom i rencistom, „zaoszczędzone” na czynszu pieniądze przeznaczyć na leki, czy rehabilitację.

Przypominamy, że dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy dla osób spełniających łącznie trzy warunki: musimy posiadać tytuł prawny do lokalu, spełniać kryterium dochodowe oraz mieszkać w lokalu o określonym metrażu.

Jaki dochód uprawnia do otrzymanie dodatku? Średni miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie może przekroczyć 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, czyli dziś 1477,79 zł oraz 125% tej kwoty (1055,56 zł) w gospodarstwie wieloosobowym.

Na dopłatę do czynszu nie może liczyć osoba, czy rodzina, która mieszka w zbyt dużym „M”. Dla osoby samotnej tzw. normatywna powierzchnia mieszkania to 35 m2, jednak na wsparcie może liczyć także poznaniak, który zajmuje lokum nieco większe, do 45,5 m2. Jeśli jest nas dwoje, metraż lokalu, który pozwala na uzyskanie dodatku wynosi 40 m2 (maksymalnie 52 m2).

Wiele propozycji

Obecnie w bazie lokali zgłoszonych do zamiany jest ponad 800 pozycji. Są tutaj lokale małe, ale też całkiem spore. Takich szukają młodzi ludzie, którym powiększa się rodzina, a dochody pozwalają na większe wydatki na czynsz. Bywa i tak, że dzieci starszych rodziców decydują się na wspólne zamieszkanie, by móc się nimi opiekować. Wtedy małe mieszkania, które opuszczają „wchodzą do puli” i mogą być zagospodarowane przez osoby samotne, czy parę seniorów.

Osoby wnioskujące o ustalenie prawa do dodatku mieszkaniowego mogą rezerwować terminu wizyty pod nr telefonu 61 646 33 44 lub poprzez formularz internetowy dostępny na stronie PCŚ.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o. o.
Biuro Zamiany Mieszkań
Matejki 57 w Poznaniu
tel: (061) 86 94 900,  86 94 922, 86 94 924, 86 94 926

fabryczna 8